Az európai földgázárak a minap kétéves csúcsra ugrottak, és szerdán reggel is 56 euró körül állnak a TTF-en. Ez átszámítva három-négyszer drágább gázárat jelent, mint az Egyesült Államokban, ami komoly versenyhátrányt jelent az európai vállalatok számára amerikai versenytársaikkal szemben. Az Európai Bizottság a "tiszta ipari megállapodás" nevű politikai dokumentum részeként a lap információi szerint
vizsgálja az árplafon bevezetésének lehetőségét, amely az EU nehéziparának megerősítését célozza.
![ttf idosor250212](https://pcdn.hu/articles/images-xs/t/t/f/ttf-idosor250212-732229.jpg)
Mario Draghi volt EKB-elnök a tavaly szeptemberi uniós versenyképességi jelentésben felvetette a dinamikus árplafon intézményét, ha arra átmenetileg szükség lenne, és uniós tisztviselők a lap információi szerint azt a javaslatot is vizsgálják. Fontos, hogy az árkorlátozási mechanizmusról folytatott tárgyalások még korai szakaszban vannak, de máris aggodalmat keltettek az ipari csoportok körében. Az FT információi szerint tizenegy szervezet, köztük az Europex és az AFME, levélben fordult Ursula von der Leyen bizottsági elnökhöz, figyelmeztetve a lehetséges negatív következményekre.
Úgy véljük, hogy ez az intézkedés, ha bejelentik, messzemenő negatív következményekkel járhat az európai energiapiacok stabilitására és az ellátás biztonságára az egész kontinensen
- áll a levélben.
Az iparági szereplők attól tartanak, hogy egy esetleges gázárplafon károsítaná az európai TTF gázár-referenciaértékbe vetett bizalmat, és arra ösztönözné a globális gázpiacot, hogy más, korlátlan és reprezentatívabb referenciaárak felé forduljon.
Az EU korábban bevezetett egy árplafont 180 eurón, kettős feltételrendszer mellett, de az a gyakorlatban sosem élesedett, és idén január végén le is járt az árplafon mechanizmus jogi kerete.
Az uniós tisztviselők szerint
a tervek olyan intézkedéseket tartalmaznának, amelyek megakadályoznák, hogy a kereskedők nyáron feljebb tornásszák a gázárakat a készletezési időszakban.
Ugyanakkor egyes tagállamok, köztük Németország és Hollandia, korábban ellenezték az árplafon bevezetését.
Az uniós gáztárolók töltöttsége mostanra 48% körülig süllyedt, és amint alább jelezzük: a legrosszabb forgatókönyvek szerint a tél végére akár 30%-ig is süllyedhetnek, így fokozottan nehezebb, drágább lehet azokat újratölteni a kötelező uniós gáztároló feltöltési célok elérése érdekében.
Amund Vik, az Eurasia Group vezető tanácsadója arra figyelmeztetett a lapnak:
Európában a hangsúlyt arra kellene helyezni, hogy elegendő energiát szerezzenek az iparuk működtetéséhez és a házaik fűtéséhez. Egy nagykereskedelmi piaci árplafon rögzítése nem fogja ezt megoldani, amikor az alapvető probléma az energiahiány.
A fentiekkel párhuzmosan Helge Haugane, a norvég Equinor gáz- és energiakereskedelmi vezetője kedden a Bloomberg Newsnak nyilatkozva arra figyelmeztetett:
az Európai Uniónak idén akár 350 extra szállítmány cseppfolyósított földgázra (LNG) is szüksége lehet.
Haugane szerint a legrosszabb forgatókönyv szerint az európai gáztárolók töltöttsége a tél végére 30%-ra apadhat, és az újrafeltöltéshez többlet LNG-szállítmányokra lehet szükség, ami költséges lehet, és szabályozási beavatkozást igényelhet.
A 350-es szám azért figyelemre mélt, mert múlt héten Anders Opedal, az Equinor vezérigazgatója még azt mondta, alapeseti forgatókönyvként:
Európának a tavalyinál 230-zal több LNG-szállítót kell vonzania, ami körülbelül 20%-os növekedést jelent.
Azt is mondta, hogy ez mutatja az Európa és Ázsia közötti potenciális versenyt az LNG-ért a nyár folyamán.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images