Infláció Magyarországon: veszélyes koktél állt össze
Gazdaság

Infláció Magyarországon: veszélyes koktél állt össze

Portfolio
Sok mindent átír a kedden megjelent januári inflációs adat Magyarországon (inflációs kilátások, kamatkilátások, átárazódási kilátások, bérvárakozások és bértárgyalások), így például a makrogazdasági elemzők 2025-re vonatkozó várakozásait. Az OTP közgazdászai szerdán kiadott friss elemzésükben megemelték az eddigi előrejelzésüket, már 5-5,5%-os átlagos pénzromlási ütemet várnak az idei évre, szerintük veszélyes koktél keveredett.

Borultak a tervek

A decemberi 4,6%-ról 5,5%-ra gyorsult januárban a magyarországi infláció. Az adatok magasabbak voltak az előrejelzésünknél (4,9%) és a piaci konszenzusnál (4,8%-4,9%) - kezdik elemzésüket az OTP Bank szakemberei. Ez a mértékű különbség az előrejelzésekhez képest még annak fényében is jelentős az elemzők szerint, hogy a az év eleje az év egyik legfontosabb átárazási időszaka, így a január-februári adatokat mindig nagyobb bizonytalansággal lehet becsülni, mint a többi hónapot. Azt is megemlítették, hogy az év eleji közvetett adóemelések (jövedékiadó-emelések a üzemanyagok, dohányáruk és alkoholtartalmú italok adóemelése) további bizonytalanságot eredményeztek.

Külön felhívták a figyelmet arra is, hogy a jövedékiadó-hatás mértékének becslése azért nehéz, mert a kiskereskedők hajlamosak felhalmozni a korábbi készleteket, alacsonyabb jövedéki adótartalommal, így az is lehet, hogy az adóemelés hatása csak több hónap után lesz teljes egészében érezhető. Mindezeken felül a pénzügyi tranzakciós adó inflációs hatása, amelyet már 2024-ben megemeltek, és amelynek áthárítását több pénzügyi intézmény januárban bejelentette, tovább növelte a bizonytalanságot.

Megemlítik azt is, hogy a meglepően magas inflációs adat alapvetően két megszokott tényezőre vezethető vissza: a távközlési szolgáltatások árai 9,9%-kal ugrottak meg januárban, annak ellenére, hogy a jellemzően átárazási időszak ebben a szegmensben a március-április, a másik tényező a földgáz 3,7%-os hó/hó növekedése. Mindez azért érdekes, mert a szabályozott, rezsicsökkentett árakban nem volt változás, viszont januárban (amely hidegebb volt, mint a korábbi hónapokban) növekedett a gázfogyasztás, így a bizonyos fogyasztási szint felett életbe lépő magasabb lakossági piaci árba többen csúszhattak bele, ami így áremelkedést hozott a gáz tekintetében.

A számos egyszeri és nehezen számszerűsíthető hatás mellett

az infláció alapját képező mutatók is egyértelműen kedvezőtlenek voltak

- mutatnak rá az OTP Bank elemző, akik szerint a mögöttes inflációs mutatók javulása már egyértelműen megállt, és 2024 második felében megfordult.

Mi várható most?

A közgazdászok a részletes inflációs adatok alapján arra a következtetésre jutottak:

veszélyes koktél keveredett, inflációs szempontból.

Ennek kapcsán az inflációs kilátásokról értekeznek. "Közvetlenül az év eleji átárazást megelőzően a forint tartósan a 410-es szint felett ragadt az euróval szemben, a gázárak az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedtek, és közben számos esetben emelkedtek az adóterhek. Ennek következtében az inflációs várakozások szinte minden ágazatban emelkedni kezdtek" - írták. "Ehhez párosult, hogy az élelmiszer-infláció (ami az infláció tétel, amelyet a háztartások a legközvetlenebbül éreznek) is felpörgött az év elején, van egy olyan veszélye, hogy az inflációs várakozások tovább emelkednek, ami már most sem áll összhangban a a 3%-os inflációs célnak" - teszik hozzá.

Az inflációs várakozásokról részletesen írtunk tegnapi cikkünkben is:

Mindezek alapján megemelték az idei évre vonatkozó inflációs prognózisukat az elemzők: a 2025-ös infláció valahol 5% és 5,5% között lesz (pontbecslés: 5,2%).

Véleményünk szerint a januári infláció az emelkedő inflációs várakozásokkal együtt szigorú monetáris kondíciókat követel egy hosszabb időre, ami azt jelenti, hogy idén nincs helye kamatcsökkentésnek.

Hasonló következtetésre jutottunk alábbi cikkünkben, bemutatva azt, hogy a kamatcsökkentések piaci kiárazódása tegnap megkezdődött:

Mások is léptek

Nem az OTP elemzői voltak az egyetlenek, akik a friss inflációs adat miatt megemelték várakozásukat.

A meglepően magas januári inflációs adat után több elemző is felfelé módosította az idei évre vonatkozó előrejelzését. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza a Portfolio-nak azt mondta, hogy éves átlagban 4,8% lehet az infláció, miközben eddig (a januári adat megjelenése előtt) 4,1%-ot prognosztizált. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint középtávon a kormányzat gazdaságélénkítő (jelentősen fogyasztást fokozó) programja az infláció beragadását vetíti előre a 4-5,5%-os sávba az idei évre, így az éves átlagos infláció 4,5-5% között alakulhat 2025-ben.

Mindeközben a lakosság inflációs várakozása és a vállalatok áremelési szándékai alapján is úgy látszik, hogy magas lesz az infláció idén. Vagyis úgy tűnik, egyre távolabb kerülnek a gazdasági folyamatok és az elemzői várakozások a kormány céljától. A kabinet ugyanis a 2024-es 3,7%-os infláció után 2025-ben 3,2%-os pénzromlást vár egyelőre.

Nem csoda, hogy a kormány lépéseket szeretne tenni az infláció leszorításáért. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn jelezte, hogy a kabinet újra az élelmiszerárak befagyasztásán gondolkodik. A korábbi árstopok tapasztalatai alapján azonban a nagy láncok végül beépítik más (nem árstopos) termékek árába a veszteséget.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szintén az inflációs helyzetről és kilátásokról beszélt a Portolio legutóbbi Checklist adásában.

KÖVESS MINKET

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Fizikai és szintetikus ETF-ek

Az egyik ügyfél tanácsadás után bevásárolt ETF-ekből, sikerült vennie egy S&P 500 Swap ETF-et. Kérdeztem, hogy miért pont ezt választotta. Kiderült, hogy nem direkt ezt vette, ez jött vel

Holdblog

Hatalmas áldozat, ha nem kockáztatsz

Magyarország legnagyobb portfóliókezelő csapata harminc éve dolgozik a megtakarítások szakszerű kezelésén, méghozzá kiválóan: a három évtized alatt nyolc alkalommal nyerte el az év alapkez

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra emelkedik az infláció Magyarországon - Hogyan védjük meg a befektetéseinket?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Hihetetlen, miként veri át a gyanútlan vásárlókat a lakásfejlesztő!