A 2022-es globális energiaválságot követő meredek keresletcsökkenés után a teljes indiai gázfogyasztás 2023-ban csak kis mértékben haladta meg a 2011-es szintet. A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése azonban azt állítja, hogy
Indiában a gázfelhasználás fordulóponthoz érkezett, és 2023 és 2030 között jelentősen, akár 60%-al növekedhet.
Ezt a növekedést három fő tendencia hajtja:
- India gázinfrastruktúrájának gyors bővülése,
- a hazai kitermelés növekedése és
- a globális gázpiaci árak hosszútávon várt konszolidációja.
Az energiaügynökség adatai alapján India földgázigénye 2023-ra meghaladta a 65 milliárd köbméter/év mennyiséget, ami a növekedési prognózis alapján 2030-ra elérheti a 103 és 120 milliárd köbmétert.
A növekedésben vezető szerepet játszik:
- A sűrített földgáz (CNG) infrastruktúrájának gyors bővülése és a gáz költségelőnye a folyékony tüzelőanyagokkal (például fűtőolajjal) szemben kedvező a kis ipari felhasználók számára.
- A nehézipari és feldolgozóipari ágazatok, mint például a vas- és acélgyártás, szintén növelik a keresletet, és együttesen mintegy 15 milliárd m3/év járulhatnak hozzá a keresletnövekedéshez.
- Az olajfinomításban a gázfelhasználás várhatóan több mint 4 milliárd m3/évvel nő, mivel több finomítót csatlakoztatnak a hálózathoz. A petrolkémiai és a műtrágyaszektor növekedési kilátásai korlátozottabbak maradnak, mivel az ügynökség előrejelzésében nem számolnak új gázalapú kapacitásbővítésekkel.
- Az energiatermelési ágazat gázkereslete az előrejelzések szerint 2030-ra várhatóan közel 15 milliárd köbméter/év lesz, elsősorban a nagy gáztüzelésű erőművek elterjedése miatt.
És mennyit tud ebből megtermelni magának India?
a teljes nettó gáztermelés 2023-ban elérte a 35 milliárd köbmétert, ami az ország gázigényének mintegy felét fedezte.
A hazai földgázkitermelés főként a Krishna-Godavari-medence mélytengeri mezőiből származik, amelyek jelenleg India teljes gáztermelésének mintegy 25%-át adják. Ugyanakkor a kitermelés 2024 és 2030 között csak mérsékelt növekedést mutat majd.
A sűrített biogáz (CBG) jelentős szerepet játszhatna India gázalapú ellátásában, ám termelési potenciálja nagyrészt kihasználatlan. Bár a szektor teljes kapacitását körülbelül 87 milliárd köbméterre becsülik évente, a várható termelés 2030-ra mindössze 0,8 milliárd köbmétert érhet el, ami a rendelkezésre álló lehetőségek kevesebb mint 1%-ának kihasználását jelenti.
A CBG (Compressed BioGas) vagyis sűrített biogáz egy megújuló energiaforrás, amelyet szerves hulladékok – például mezőgazdasági melléktermékek, élelmiszer-hulladék, trágya és ipari szennyvizek – anaerob lebontásával állítanak elő. A biogázt megtisztítják és sűrítik, így összetétele és energiatartalma nagyon hasonló lesz a földgázhoz.
A kormány számos szakpolitikai kezdeményezést vezetett be a CBG-termelés támogatására. AZ IEA kimutatása alapján 2024 szeptemberében körülbelül 90 CBG-üzem működött, és további 508 üzem volt a fejlesztés különböző szakaszaiban.
Ezzel szemben
India LNG-importja 2023 és 2030 között több mint kétszeresére fog emelkedni
- állítja a tanulmány.
Ez a prognózis reálisnak tűnik, hiszen India LNG-importja már 2013 és 2023 között is 70%-kal növekedett, 2024-re pedig elérte a 36 milliárd köbmétert, amivel az ország a világ negyedik legnagyobb LNG-importőrévé vált.
Az előrejelzés szerint India LNG-kereslete folyamatosan nőni fog, és 2030-ra eléri a 64 milliárd m3/év mennyiséget. Ez a 2023-2030 közötti időszakban
11%-os éves átlagos növekedési ütemet jelent, ami kétszerese az előző tíz évben megfigyelt ütemnek.
Mivel a hazai földgáztermelés az előrejelzések szerint csak csekély mértékben fog növekedni, az LNG-import várhatóan India jövőbeli gázszükségletének egyre nagyobb részét fogja fedezni. A szerződéses LNG-kínálat és az előre jelzett LNG-szükséglet közötti különbség 2028 után jelentősen megnő, így India jobban ki lesz téve az LNG-piac áringadozásának.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images