Powell "összességében erősnek" nevezte az amerikai gazdaságot, kiemelve a "szilárd" munkaerőpiacot és az enyhülő, de még mindig a Fed 2%-os célja felett lévő inflációt. Ezek a körülmények nem indokolják a monetáris lazítást.
"Mivel a politikai irányultságunk most már lényegesen kevésbé korlátozó, mint korábban volt, és a gazdaság továbbra is erős, nem kell sietnünk a politikai irányvonalunk módosításával" - fogalmazott Powell. "Tudjuk, hogy a szigor túl gyors vagy túl nagy mértékű csökkentése akadályozhatja az infláció terén elért eredményeket. Ugyanakkor kamatok túl lassú vagy túl kismértékű csökkentése indokolatlanul gyengítheti a gazdasági aktivitást és a foglalkoztatást."
A Fed elnöke a héten két alkalommal jelenik meg a Capitol Hillen: kedden a szenátus bankügyi bizottsága, szerdán pedig a képviselőház pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó bizottsága előtt tesz tanúvallomást. Megjegyzései nagyrészt összhangban vannak a Fed vezetőinek korábbi nyilatkozataival, amelyek a bizonytalan gazdasági környezetre reflektálnak.
A piacok értelmezése szerint a Fed várhatóan nyárig kivár a kamatlábak csökkentésével,
miután 2024 második felében egy teljes százalékponttal mérsékelte az irányadó hitelfelvételi szintet. Powell szerint a jelenlegi 4,25%-4,5% közötti irányadó jegybanki alapkamat rugalmasságot biztosít a monetáris politika számára.
Bár Donald Trump elnök korábban a kamatlábak azonnali csökkentését sürgette, a kormányzat álláspontja azóta módosult. Scott Bessent pénzügyminiszter szerint a kormányzat inkább a 10 éves kincstárjegy hozamának csökkentésére összpontosít, mintsem a Fed intézkedéseire, amelyek erőteljesebben befolyásolják a rövidebb távú kamatokat.
Címlapkép forrása: Kayla Bartkowski/Getty Images