Az EU legkorruptabb állama maradt Magyarország
Gazdaság

Az EU legkorruptabb állama maradt Magyarország

Továbbra is Magyarország számít az EU legkorruptabb tagállamának – derül ki a korrupció ellen küzdő nemzetközi szervezet, a Transparency International berlini központja által összeállított Korrupció Érzékelési Index (CPI) 2024-es globális rangsorában. A friss eredményeket bemutató sajtótájékoztatón Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója kiemelte: az elmúlt 12 évben Magyarország pontszáma esett vissza a legjobban az EU-tagállamok között.

Harmadik éve az EU sereghajtója

Az egyes országokat a közszektort érintő korrupcióval szembeni védettségük szerint rangsoroló felmérésben Magyarország 180 ország közül a 82. helyre került. A 0 ponttól (a leginkább korrupt ország) 100 pontig (a korrupcióval legkevésbé fertőzött ország) terjedő skálán 41 pontot ért el, így egy pontot veszített a 2023-as eredményéhez képest - ismertette a Transparency International (TI) berlini központja által összeállított globális felmérés Magyarországra vonatkozó eredményét Martin József Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója.

Magyarország ezzel sorozatban harmadik éve lett utolsó az uniós tagállamok között, világviszonylatban pedig hat pozíciót visszacsúszott a 2023-as 76. helyről.

Magyarország 2012-ben még 55 ponttal a lista 46. helyén szerepelt, azaz az elmúlt 12 évben 36 hellyel és 14 ponttal csúszott vissza a korrupciós világrangsorban. A TI Magyarország ügyvezető igazgatója ezzel kapcsolatban kiemelte:

Az EU tagállamai közül az elmúlt 12 évben Magyarország pontszáma esett vissza a legnagyobb mértékben.

A többi visegrádi ország az európai uniós középmezőnyben, illetve annak alján helyezkedik el. 2023-hoz képest Szlovákiának 5 ponttal (és 12 hellyel) esett vissza a teljesítménye, ami – Máltával holtversenyben – a legnagyobb csökkenés volt az EU-ban.

cpi_rangsor_eu
Forrás: A TI Magyarország számításai a Korrupció Érzékelési Index 2024. évi adatai alapján. A rangsor a holtversenyek miatt nem 27, hanem csak 22 sort tartalmaz. Az országok helyezését mutató oszlopban az EU-n belüli – tehát nem a globális – rangsor látható, a nyilak az adott országnak a 2023. évi Korrupció Érzékelési Indexben elért pontszámához viszonyított változásának az irányát jelölik.

A közép- és kelet-európai uniós tagállamok között egyre nagyobb a széttartás: a régiós rangsor első helyén lévő Észtország és az utolsó Magyarország között nyílik az olló, és immár 35 pont a különbség. A régióban az élen álló Észtországot követve Litvánia lett a második helyezett (63), majd Szlovénia (60) és Lettország (59) következik.

cpi_cee
Forrás: A TI Magyarország számításai a Korrupció Érzékelési Index 2012-2024. évi adatai alapján.

A 2024-es CPI-adatok azt mutatják: a 27 tagú EU 16 országában csökkent a korrupcióval szembeni ellenállóképesség az egy évvel korábbi állapothoz képest.

Dánia az élen

Ami a globális rangsor élmezőnyét illeti, 2024-ben az első két helyezett – immár negyedik alkalommal – Dánia (90 pont) és Finnország (88) lett.

A harmadik helyre a 2023-ban még ötödik helyen végzett Szingapúr (84) került. A távol-keleti miniállamot Új-Zéland (83) követi a negyedik helyen, amely tavalyi eredményéhez képest két pontot veszített. A lista ötödik helyén hármas holtverseny alakult ki Luxemburg, Norvégia és Svájc között (81-81 ponttal).

EU-forrásokat vesztett az ország

A globális CPI eredményekkel együtt mutatta be a TI Magyarország éves jelentését Martin József Péter. Ennek kapcsán először azt emelte ki, hogy Magyarország az EU történetében elsőként 2024-ben – a jogállamisági problémák és a rendszerszintű korrupció miatti feltételességi eljárásban – végleg elveszített 1,04 milliárd eurót, azaz több mint 400 milliárd forintot az országnak 2021 és 2027 között járó uniós felzárkóztatási pénzügyi keretből, ami így 20,7 milliárd euróra csökkent. A tavalyi forrásvesztés 2024 végén megismétlődhet, ha a feltételességi eljárásban előírt jogállamisági és korrupcióellenes intézkedések (mérföldkövek) nem teljesülnek.

Továbbá jelentős a forrásvesztés kockázata a Covid-járvány után létrehozott, Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) elnevezésű gazdaságélénkítő alapnál is, amiből Magyarországnak 10,4 milliárd euró jár, jegyezte meg az ügyvezető igazgató. Ha az ország nem teljesíti az RRF-források lehíváshoz szükséges mind a 27 intézkedést, vagy a magyar RRF-tervben nevesített projektek forráshiány miatt nem készülnek el 2026 végéig, Magyarország elveszítheti a teljes RRF-keretet. 

Gondok a közbeszerzéseknél

A közbeszerzés továbbra is a korrupció melegágya Magyarországon

- kezdte Martin József Péter a TI Magyarország jelentésének hazai közbeszerzési rendszerrel foglalkozó részének taglalását.

A 2024-ben a GDP 4,6%-át kitevő közbeszerzési rendszer kapcsán több, a feltételességi eljárásban előírt mérföldkő foglalkozik az egyajánlatos közbeszerzések magas arányával. Míg az uniós forrásból megvalósított eljárások esetében teljesültek a célok (az egyajánlatos beszerzések aránya 5,5%-ra mérséklődött), a hazai forrású pályázatok esetében nem sikerült betartani az erre az időszakra, a 2023-ra vállalt 24%-os küszöböt, és nagyon messze van a 2026-ra ígért 15%-os cél is, áll a TI Magyarország jelentésében.

A közbeszerzési piac magas fokú koncentrációja továbbra is a piaci verseny alacsony szintjéről árulkodik. A koncessziós szerződések túlzott alkalmazása szélsőséges koncentrációhoz vezetett bizonyos szegmensekben - jegyzi meg a jelentés.

Szintén a verseny korlátozásának lehetőségét hordozza magában az a tendencia, hogy a keretmegállapodások egyre fontosabbá váltak a magyar közbeszerzési piacon. Míg 2019-ben a keretmegállapodásokban megkötött szerződések értéke még csak 605 milliárd forintot ért el, addig – a jelenleg hozzáférhető legfrissebb adatok szerint – 2023-ban már 4082 milliárd forintot tesznek ki, ami meghaladja a 3368 milliárd forintot kitevő egyéb pályázatok értékét. Mindez különösen az úgynevezett központi közbeszerző szervek esetén vált szembetűnővé, amelyek annak ellenére, hogy e szervek látszólag a hatékonyság növelése érdekében jöttek létre, a valóságban számos szegmensben rendre ugyanazokat a szereplőket részesítik előnyben, több éves keretmegállapodásokkal kiiktatva a piaci versenyt.

Korrupció és GDP-növekedés

Magyarországon mind a korrupciós helyzet, mind a gazdasági teljesítmény egyre csak romlott az elmúlt fél évtizedben, ez a korrupció és a gazdasági vergődés ördögi köre

- mondta Martin József Péter.

Az ügyvezető igazgató szerint a magyar gazdaság mélyrepülésének a 2016 után elkövetett súlyos gazdaságpolitikai hibák mellett az is fő oka, hogy az országot rendszerszintű korrupció jellemzi. Egyben elismerte azt is, hogy a korrupció hétköznapi formáival (rendőrök megvesztegethetősége, hálapénz az egészségügyben) és az áfacsalásokkal szemben a kormány ért el eredményeket. Ez azonban nem változtat az összképen - tette hozzá.

Ezzel kapcsolatban a TI Magyarország jelentése rámutatott arra:

Az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) nagyságával mért gazdasági teljesítmény és a CPI-ban elért pontszámok közötti összefüggés továbbra is erős az EU-ban.

Az alábbi ábra két dimenzióban – CPI nyomán kalkulált korrupciós fertőzöttség és az egy főre jutó GDP-vel kifejezett gazdasági teljesítmény – mutatja meg az uniós országok pozícióját. A regressziós egyenes jobb felső vége körül találhatók a kis korrupciós kitettséggel és nagy gazdasági teljesítménnyel rendelkező országok, míg balra lent a gyenge gazdasági teljesítményt nyújtó, korruptabb EU-tagállamok, köztük Magyarország.

ti_graf_cpi_egy_fore_juto_gdp
Forrás: a TI Magyarország számításai a Korrupció Érzékelési Index és a Nemzetközi Valutaalap adatai alapján

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Elszaladt az infláció

Hatalmasat nőtt az infláció, egy év alatt 5,5%-kal nőttek az árak, az uniós módszertan szerint pedig 5,7%-kal. Ami még rosszabb adat lett, az az egyszeri hatásoktól megtisztított maginfláció,

Holdblog

Hatalmas áldozat, ha nem kockáztatsz

Magyarország legnagyobb portfóliókezelő csapata harminc éve dolgozik a megtakarítások szakszerű kezelésén, méghozzá kiválóan: a három évtized alatt nyolc alkalommal nyerte el az év alapkez

Holdblog

A legrosszabb fegyver tartja fenn a békét

Hiába a történelem legborzasztóbb fegyvere, mégis az atombombák tartják fent legalább valamennyire a világbékét. Atomhatalmak közt a második világháború óta legfeljebb proxy háborúk volt

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra emelkedik az infláció Magyarországon - Hogyan védjük meg a befektetéseinket?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Ez is érdekelhet
Máris elérhette az infláció az MNB 3%-os célját