Rusvai Miklós szerint a szennyvízminták alapján
január végén már csökkenésnek indult az influenzavírus örökítőanyagának koncentrációja, ami azt jelzi előre, hogy hamarosan a megbetegedések számában is visszaesés lehet.
A szakértő szerint 5-7 évente szokott jönni egy nagyobb influenzajárvány. Az utolsó ilyen 8 éve, a 2016-17-es szezonban volt; a késés a koronavírus-járványnak tudható be.
A hatóság adataiból kiindulva jelenleg minden harmadik ember beteg – jegyezte meg Rusvai, hozzátéve, hogy a vírus nem lett veszélyesebb, csak a megbetegedések gyakoribbak.
A kutató szerint a szezon előtt mindenkinek érdemes beoltatnia magát, de a terhes nőknek még most is érdemes megfontolniuk azt, a magas láz miatti vetélés elkerülése érdekében.
A nyirkos, ködös, 0–10 fok közötti, szélcsendes időjárás kedvez a vírusoknak. A járványnak az vet véget, ha két hétnél tovább 15 fok fölé emelkedik a levegő hőmérséklete
– mondta Rusvai Miklós.
Megjegyezte, a tetőzés általában a 7. hétnél következik be, de idén ezt hamarabb érhettük el, mert szárazabb, hűvösebb levegő volt jellemző az elmúlt napokban.
Az esetszámok február végén indulhatnak csökkenésnek, a járvány március végén, április elején szűnhet meg.
Május és szeptember között járványmentes időszakra készülhetünk, bár a kórokozók akkor sem tűnnek el teljesen – jegyezte meg Rusvai Miklós.
A szakember arra számít, hogy mivel idén a lakosság mintegy egyharmada átfertőződött, a következő influenzaszezonban már jóval kevesebb lesz a beteg, és körülbelül 5 évig nem kell ilyen nagy járvánnyal számolni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images