A Turizmusfejlesztési Irányítási Tanács ülésén Andrej Plenković miniszterelnök vezetésével a kormány, a turisztikai szövetségek és vállalatok képviselői vettek részt. Boris Vujčić, a Horvát Nemzeti Bank elnöke kiemelte, hogy az elmúlt három évben az inflációhoz leginkább a szolgáltatási árak járultak hozzá, különösen a vendéglátás és a szálláshely-szolgáltatás területén.
Ennek következtében a tavalyi szezonban stagnált a külföldi vendégéjszakák száma, és csökkent Horvátország piaci részesedése a mediterrán turisztikai szektorban. Vujčić figyelmeztetett, hogy a horvátországi turisztikai árak emelkedése évek óta jelentősen gyorsabb, mint a versenytárs országokban.
Ez aláásta az árversenyképességünket - drágábbak lettünk, mint például Görögország és Spanyolország
- mondta a jegybankelnök.
Tonči Glavina turisztikai és sportminiszter rámutatott, hogy 2024 harmadik negyedévében a külföldi turistákból származó bevételek 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Összehasonlította a horvátországi szállás- és éttermi árakat a mediterrán országokéval, és megállapította, hogy míg
2016-ban Horvátország jóval olcsóbb volt, 2023-ra ez a különbség jelentősen csökkent.
Kristjan Staničić, a Horvát Idegenforgalmi Hivatal igazgatója elemzése szerint a 10 legfontosabb küldőpiac közel kétharmada számára az utazási csomagok összköltsége és minősége lesz a döntő tényező az úti cél kiválasztásában. Figyelmeztetett, hogy Horvátország túl drágává válik a többi mediterrán úti célhoz képest.
Marko Primorac pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az áfa nem okolható az áremelkedésért, mivel a kormány számos turisztikai szolgáltatás esetében csökkentette az áfakulcsot. Az idegenforgalomban a csökkentett áfa miatt elmaradt adóbevétel mintegy egymilliárd eurót tesz ki.
Legyünk realisták - Horvátország turisztikai kínálata nem olyan kiváló, hogy indokolná a görögnél, spanyolnál vagy portugálnál magasabb árakat
- jegyezte meg Primorac.
A turisztikai szektor képviselői rámutattak a nem regisztrált vendégek és a feketemunka problémájára, valamint a globális foglalási platformok által felszámított magas jutalékokra. Veljko Ostojić, a Horvát Idegenforgalmi Szövetség igazgatója hangsúlyozta, hogy a szállodaipar jövedelmezősége romlott, különösen 2023-ban és 2024-ben, főként a béremelések miatt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images