Irak, az OPEC második legnagyobb termelője
2022 szeptembere óta a legmagasabb szintre emelte fő olajfajtájának Ázsiába irányuló eladási árát.
Szaúd-Arábia szintén jelentős áremelést hajtott végre a múlt héten, míg az Egyesült Arab Emírségekben az árak fél éve nem látott magasságba emelkedtek.
Az áremelkedések hátterében több tényező áll: Oroszországot közelgő olajszállítóhajó-hiány fenyegeti, Iránt pedig újabb szankciókkal sújthatják. Ez arra kényszeríti most a vevőket, hogy pótlólagos készleteket keressenek a közel-keleti nyersolajból, ami felfelé nyomja az árakat a régióban. A PVM Oil Associates adatai szerint a dubaji olajár-jegyzés tovább emelkedik, a nyugati Brent nyersolajjal szembeni árkülönbözet pedig pénteken
június óta a legkisebb értéket érte el, jelezve a régió olaja iránti megnövekedett keresletet.
Az áremelések várhatóan némi enyhülést hoznak a régió országai számára. Bár az olaj ára továbbra is elmarad attól a szinttől, amelyre például Szaúd-Arábiának szüksége lenne kiadási terveinek finanszírozásához, minden árnövekedés csökkenti a királyságra nehezedő nyomást. Szaúd-Arábia az elmúlt évben a feltörekvő piacok egyik legnagyobb kötvénykibocsátója volt. Irak szintén igyekszik minél több bevételt kicsikarni az árnövekedésből gazdasága támogatására, írja a Bloomberg.
Az ázsiai finomítói árrések emelkedése az elmúlt hetekben szintén hozzájárult a nagymértékű olajár-áremelkedéshez, miután egyes feldolgozók visszafogták termelésüket.
A Közel-Kelet legnagyobb termelői általában havonta határozzák meg áraikat a hosszú távú szerződésekkel rendelkező vevők számára. A legnagyobb exportőr, Szaúd-Arábia határozza meg a régió irányvonalát.
Címlapkép forrása: Shutterstock