A nemzetközi kiskereskedelmi láncok korábban és most is a magyar családok érdekeinek szem előtt tartásával, így a fogyasztók vásárlóerejének megtartásának, illetve erősítésének szándékával alakítják üzletpolitikájukat - írja a szervezet lapunk kérdésére. Az alapvető élelmiszerek árát elsősorban a beszerzési áruk, valamint az élelmiszerkiskereskedők között fennálló egyébként is erős verseny határozzák meg.
Az OKSZ élelmiszerkereskedő tagjai remélik, hogy a hazai termelők, beszállítók is csatasorba állnak az NGM és az OKSZ mellett az infláció elleni harcban.
Az inflációs adatok értékelésénél érdemes figyelembe venni azt is, hogy statisztikai adatok a teljes piacra vonatkoznak, míg az online árfigyelő számai ennél több esetben kedvezőbb képet mutathatnak - teszi hozzá az OKSZ.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében írt arról, hogy újra árstopok jöhetnek Magyarországon.
Ha kell, a családok érdekében azonnal beavatkozunk
- írta a miniszter.
Drágulnak a tejtermékek
Az elmúlt hónapokban a tej és a tojás ára is jelentősen emelkedett, amely már a kormány figyelmét is felkeltette. Január végén tárgyaltak a Tej Terméktanáccsal. A KSH teljes inflációs fogyasztói kosarában a tejek és tejtermékek 3,2%-os súllyal jelennek meg, ami azt jelenti, hogy a KSH élelmiszerkosarának több mint 10%-át teszik ki ezek a termékek.
A legfrissebb januári adatok szerint az árfigyelőben megfigyelt élelmiszerek közül kiugróan drágultak a tejek és tejtermékek:
- a tejek 23%-kal,
- a vajak és vajkrémek 15,5%-kal,
- a tejfölök 14,5%-kal,
- a trappista sajt 12,2%-kal,
- illetve a túrók 9,8%-kal kerülnek többe, mint egy évvel korábban.
A szaktárca szerint a tejek és tejtermékek áremelkedésének hátterében egyrészt nemzetközi tényezők állnak (nyerstej árának emelkedése az aszály miatt megnövekvő takarmányárak és a tejhozamok csökkenése következtében).
Szintén januárban jelentette be a kormány, hogy
100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre
annak érdekében, hogy kordában tartsák a növekvő élelmiszerinflációt.
Több árstop is volt már itthon
Magyarországon az elmúlt években számos árstop volt érvényben. A kormányzat egy ideig az üzemanyagok árát maximálta 480 forinton, majd néhány alapvető élelmiszerre vezetett be árkorlátozást.
- Az üzemanyagok esetében az árstop hatására számos alkalommal üzemanyaghiány lépett fel az országban, így ezt az intézkedést hirtelen kénytelen volt megszüntetni a kabinet.
- Az élelmiszerek esetében pedig a boltok olyan termékek árát emelték jobban az árstopokon elszenvedett veszteség miatt, amelyek nem voltak árstoposak.
Az árstopokat felváltotta a kötelező akciózás (később ez is megszűnt), illetve az árfigyelő rendszere, amiket a kormány sikeresnek ítélt meg.
Érdekes Nagy Márton bejelentésének az időzítése: holnap jelenik meg a januári inflációs adat, amiről (rész)információi bizonyára már lehetnek a kormánynak. A Portfolio által megkérdezett közgazdászok az infláció emelkedésére számítanak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images