Az ügy gyökere, hogy a január elsején Ukrajnán keresztül leállt orosz gáztranzitra hivatkozva a Gazprom leállította a gázszállítást a moldovai szakadár régióba is, a moldáv kormány által vitatott mértékű tartozásokra hivatkozva. Ezután több hetes súlyos gázhiányos állapot lépett fel az 1500 orosz "békefenntartó" katonát állomásoztató szakadár régióban, majd február 1-től 10-ig 30 millió eurós uniós támogatásért cserébe az uniós gázpiacról szereztek be gázt a szakadár régiónak.
A mai bejelentés megerősíti, hogy a további 60 millió eurós uniós felajánlást elutasította a szakadár régió, és helyette nem részletezett orosz hitelkeretet, illetve technikai támogatást vesz igénybe, a napi 3 millió köbméter gáz leszállításában pedig a magyar hátterű MET egyik cége vesz részt.
Dorin Recean moldáv miniszterelnök a fenti bejelentéssel párhuzamosan azt jelentette be a Reuters tudósítása szerint, hogy nem fogják blokkolni a gáz eljutását, amelyben részt vesz a megállapodás alapján a magyar hátterű MET Gas and Energy Marketing AG.
A moldovai kormányfő ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a megoldás hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatban.
A Dnyeszteren túli régió lakói továbbra is a kiszámíthatatlanság állapotában fognak élni, és aggódni fognak a gázellátás miatt
- nyilatkozta Recean.
A Dnyeszteren túli terület, amely az 1990-es években vívta ki függetlenségét Moldovától, évtizedeken át élvezte az olcsó orosz gáz előnyeit. Ezt nemcsak a helyi fogyasztásra, de Moldova többi részének villamos energiával való ellátására is használták.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images