Sötét az olaj- és gázipar jövője? – Egyáltalán nem, de viharos tengeren kell navigálnia a szereplőknek
Gazdaság

Sötét az olaj- és gázipar jövője? – Egyáltalán nem, de viharos tengeren kell navigálnia a szereplőknek

Jolsvai Zoltán, energiapiaci szakértő
Az elmúlt hónapok hazai és nemzetközi olaj- és gázipari híráramlása jól rámutat arra, hogy viharos tengeren kell navigálnia a két szektornak, de a jövőjük egyáltalán nem sötét. A kereslet továbbra is jelentős lesz, a technológiai fejlődés pedig lehetővé teszi a hatékonyabb és fenntarthatóbb kitermelést. Ugyanakkor a kannibalizálódás és a helytelen hangsúlyok akár zátonyra is vezethetik a két ágazatot.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Viharos tengeren haladnak az olaj- és földgázóriások

Az olaj- és gázipar a viharos vizeken navigál, amit jól érzékeltet néhány cím a releváns világ- és hazai sajtó utolsó pár havi termése:

Az Oil & Gas 360 elemzése szerint

az elmúlt években megszokott rekordnyereségeknek befellegzett, azaz ágazat óriásai a három év legrosszabb negyedéves eredményeire készülhetnek.

A nyersolaj és földgáz árának csökkenése, a kereskedelem visszaesése, valamint az LNG üzletág gyengélkedése mind-mind hozzájárulnak a profitabilitás-csökkenéshez.

Az új Trump kormányzat irányvonal váltásával és az EU ipari fejlődésének stagnálásával az ESG oldalról nehezedő nyomás ugyanakkor csökken. A hangsúly a core üzleti tevékenységekre és a részvényesi értékre helyeződik át. Ez azt (is) jelenti, hogy az olajcégek költségeikből kevesebb forrást kell fordítaniuk az általános környezetvédelemre, a társadalmi felelősségvállalásra és a vállalatirányítás fejlesztésére.

A profitmarzsok szűkülése amúgyis komoly dilemmát okozott az olajcégek számára:

hogyan tudják egyensúlyba hozni a rövid távú profitmaximalizálási igényeket a hosszú távú fenntarthatósági célokkal?

Kettős stratégia az olajcégeknél

Az olajcégek egyre inkább kettős stratégiát követnek. Egyfelől a "drill, baby, drill" új jelszó alapján fokoznák a kitermelést, hogy a csökkenő árak mellett is fenntartsák a bevételeiket. Másfelől azonban évek óta görgetett adósságként folytatni kell a részvényesek felé a részvényesi érték igazolását, magyarul osztalékot kell fizetni.

Ha tartósan elmaradna az osztalék, akkor az a friss tőke elmaradását is jelentené. Így tehát csak azt a pénzt lehet "elfúrni", amit előzőleg megtermeltek, és csak akkor, ha az adósságokat törlesztették.

Ebben az ellentmondásban a technológiai innovációk is segíthetnek az olaj- és gáziparnak a jövőben.

A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás és az automatizálás javíthatják a kitermelés hatékonyságát és csökkenthetik a költségeket. Az adatok is ezt támasztják alá: az Egyesült Államokban 2023-ban kevesebb fúrótoronnyal több olajat termeltek, mint 2019-ben, és a trend folytatódik. Ez a hatékonyságnövekedés globális trend, ami segíthet az olaj- és gáziparnak versenyképesnek maradni.

A Baker Hughes adatai szerint az Egyesült Államokban az aktív fúrótornyok ("rig count") száma 2019-ben átlagosan 788 volt. 2024-re ez a szám 540-re csökkent. Ugyanakkor az EIA adatai szerint az Egyesült Államokban az olajtermelés 2019-ben átlagosan napi 12,3 millió hordó volt, míg 2024-ben elérte a napi 13 millió hordót. A földgáztermelés 2019-ben 92,2 milliárd köbláb/nap volt, 2024-ben pedig 101,7 milliárd köbláb/nap.

A gáziparon is nagy a nyomás

A némileg tagoltabb globális földgáz piacot is több satú szorítja. Az utóbbi hetek, hónapok zaklatott mozgásait kisimítva, megszabadítva a piaci spekuláló zajától (nem szitokszó, a mai kereskedelem fontos része, ami kifejlesztette és megfizehetővé teszi a fogyasztó számára a biztonságot és a jövő-tervezést ötvöző termékeket!), és visszatérve a kereslet-kínálat-szállítás biztosította fundamentális árakhoz, azt látjuk, hogy a 2021-ben politikai spekulációs nyomásra elszállt árak után

egy nem túlstimulált piac folyamatosan törekszik egy, a 2019 és a 2022-es árszintek közötti egyensúlyhoz.

Csak azért nem érdemes most mélyebben belemenni abba az elemzésbe, hogy ez az egyensúly vajon a 20, 30, vagy a 40 euró/megawattóra körüli szinten valósul-e majd meg, mert ahogy előző cikkemben rámutattam: ez alatt a mindössze 4-5 év alatt túlzás nélkül egy teljes átrendeződés valósult meg az EU gázpiacán.

A korábbi 30+%-os súlyú orosz csővezetéki szállítások esése, a belső EU gázhálózat fizikai és szabályozási összekapcsolása, az LNG belépési pontok telepítése ennek az áthangszerelt hálózatnak a táplálására külön-külön megérdemelne egy mélyebb elemzést. Még nem rendelkezünk elegendő adattal a rendszer tisztán üzleti, politikai rángatásoktól mentes viselkedéséről, de azt már látjuk, hogy a rendszer fizikailag és szabályozási szempontból képes kezelni az igényeket.

Az LNG-piac önmagában is kettősséget mutat: az árverseny lefelé irányuló nyomást gyakorol, de közben a növekvő ázsiai kereslet támaszt adhat az áraknak. A már meglévő és futó beruházások biztonságához, így az általános ellátásbiztonsághoz is, szükséges egy minimális árszint fenntartása.

Szó sincs sötét jövőről, de azért itthon feszültségek jöhetnek a gáz- és olajkitermelési piacon

A bizonytalanságok ellenére az olaj- és gázipar jövője nem sötét.

A kereslet továbbra is jelentős lesz, a technológiai fejlődés pedig lehetővé teszi a hatékonyabb és fenntarthatóbb kitermelést. Emellett az ESG-szempontok és a megújuló energiaforrások felértékelődése is számos új lehetőséget teremt a két ágazat számára.

A jövő energiarendszere a különböző energiaforrások és technológiák optimális kombinációjára épül majd, és ha az üzemenyag típusú felhasználás esetleg ki is esik (nem holnap), a petrolkémiai és energetikai igények kielégítésében az olaj és a földgáz továbbra is fontos szerepet játszik majd, de azért itthon feszültségek jöhetnek a gáz- és olajkitermelési piacon.

A hazai piacon a szénhidrogén-kitermelés növekedése ellentmondásos.

Az Energiaügyi Minisztérium bejelentése szerint Magyarország kőolaj-kitermelése húszéves csúcsra ugrott tavaly, és a gázkitermelés is jelentősen nőtt. Ez a növekedés azonban, bár egyfelől hozzájárul az ország energiafüggetlenségének erősítéséhez és a gazdaság jelenlegi szerkezetében egyfajta növekedéshez, másfelől viszont ellentétes a saját errőforrásokra való hosszútávú támaszkodás elvével, a láthatóan megmaradó klímavédelmi célokkal.

Emellett ez a fokozott kitermelési szint nem is fenntartható, hiszen ahhoz stabil árszintre lenne szükség, ami a jelenlegi piaci környezetben hosszútávon nem garantált.

Nem azért nem kutattuk / termeltük ki a földgázt, vagy olajat, mert nem volt ott…

szenhidrogen kitermeles Magyarorszag
Forrás: Energiaügyi Minisztérium

Ebben az új világban kell megtalálniuk helyüket az energetikai hazai szereplőinek. A megújuló energiaforrásokba való befektetésen túl aktív szerepet kell vállalniuk az energiaátmenet tradicionális elemeinek alakításában. Ebben a munkában az összes érdekelt féllel közösen kidolgozott stabil energiapolitikára és stratégiára is szükség lenne. Ami szükségszerűen magában foglalhatja a fosszilis energiahordozók hatékony termelésének, kereskedelmének és felhasználásának segítését, a megtakarítást célzó intézkedések előtérbe helyezését, valamint az áramszállító- és elosztó hálózatok fejlesztését.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

A legrosszabb fegyver tartja fenn a békét

Hiába a történelem legborzasztóbb fegyvere, mégis az atombombák tartják fent legalább valamennyire a világbékét. Atomhatalmak közt a második világháború óta legfeljebb proxy háborúk volt

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ingatlanba tennéd az állampapírkamatokat? Mutatjuk, hol érdemes lakást venni
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Ez is érdekelhet
kína házasság