Magyarország lemaradhat a régiós növekedési rangsorban, egy elhamarkodott ukrajnai béke árthat a legtöbbet
Gazdaság

Magyarország lemaradhat a régiós növekedési rangsorban, egy elhamarkodott ukrajnai béke árthat a legtöbbet

A Bécsi Nemzetközi Gazdaságtudományi Intézet (wiiw) előrejelzése szerint Magyarország 2025-ben 2,2%-os GDP-növekedést érhet el, amely elmarad a V4-országok és Szlovénia 3%-os átlagától. A visszafogott növekedés mögött a magas költségvetési hiány, az EU-s transzferek csökkenése és a szabályozási bizonytalanság állhat. A wiiw csak mérsékelt kockázatnak tartja Donald Trump amerikai elnök uniós termékekre belengetett vámjait, bár a német gazdaságot ért csapás miatt közvetett negatív hatással lehet a térség gazdaságaira. Sokkal nagyobb kockázatnak látnak egy Ukrajna számára kedvezőtlen, elkapkodott, az oroszok számára előnyös békét.
A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

A 2025-ös év jelentős bizonytalansággal kezdődik, elsősorban politikai tényezők, mindenekelőtt Donald Trump új elnöksége miatt. A világgazdaság próbál felkészülni az amerikai vezető lehetséges politikai irányváltására, amelynek Európa számára legfontosabb tételei a nemzetközi kereskedelemre kivetett megemelt vámok és az ukrajnai háború gyors rendezése lehet. A gazdasági kilátások nagyban attól függnek, hogy Trump intézkedései elhúzódó tárgyalásokhoz vagy azonnali, drasztikus változásokhoz vezetnek-e – kezdi elemzését a Bécsi Nemzetközi Gazdaságtudományi Intézet (wiiw).

Az elemzőközpont téli előrejelzésének alapfeltevése az, hogy Trump nem fog azonnali drasztikus lépéseket tenni – amit akár igazolhat is a Mexikóra és Kanadára kivetett 25 százalékos általános vámok alkalmazásának felfüggesztése is. 

A wiiw szerint a tárgyalások után így is Európával szembeni vámemelések várhatók, amelyek közvetve érintik a CESEE gazdaságokat, különösen a Németországgal fennálló kereskedelmi kapcsolataikon keresztül. Az előrejelzés így is azzal számol, hogy a világgazdaság továbbra is egyenletes lendületben marad, a szolgáltatások jól teljesítenek, az ipar viszont küszködik.

A Trump-hatás később fájhat nagyon

Donald Trump visszatérése a Fehér Házba egyszerre jelent kockázatot és potenciális lehetőséget a közép-, kelet- és délkelet-európai (CESEE) gazdaságok számára. A régió történelmileg ellenállónak bizonyult a külső válságokkal szemben, és számos CESEE-ország Nyugat-Európánál jobb helyzetben van ahhoz, hogy kezelni tudja a Trump-elnökséget – írja a WiiW. 

Az egyik fő kockázatot az jelenti, hogy az alapprognózisban feltételezettnél sokkal jelentősebb új vámok léphetnek életbe. A wiiw elemzői úgy látják, még ha Trump drasztikusan meg is emeli a vámokat, a CESEE-re gyakorolt közvetlen hatás korlátozott lesz. 

A közvetett hatás azonban az amúgy is nehézségekkel küzdő Németországon keresztül sokkal jelentősebb lenne.

Az elemzés készítői szerint a monetáris lazítási tervek jegeléséhez vagy akár kamatemelésekhez is vezethet, ami a magánfogyasztást és a beruházásokat terhelné, amelyek jelenleg a régió fő növekedési hajtóerejét jelentik.

Egy másik jelentős kockázatnak az ukrán vereség lehetőségét látják, amely demoralizálná és hiteltelenné tenné a NATO-t, Putyint az 5. cikkely tesztelésére ösztönözné, növelné a nukleáris fegyverek elterjedésének valószínűségét, és további jelentős migrációt okozna Ukrajnából Európa többi részébe. 

Ez a globális élelmiszerárak hirtelen megugrását is eredményezné, ami világszerte társadalmi és politikai zavargásokkal járhatna a wiiw szerint.

A régió egyre nehezebb és bizonyos szempontból kockázatosabb nemzetközi gazdasági és pénzügyi környezetbe lép be – írják az elemzésben. Ezt arra alapozzák, hogy ha az Egyesült Államokban várt gyorsabb növekedése és az erősödő dollár miatt a befektetők egy része visszaviszi a pénzét az USA-ba, akkor az nyomást gyakorolhat a közép-, kelet- és délkelet-európai országok külső finanszírozási helyzetére. Ennek hatására a helyi valuták gyengülhetnek, az infláció emelkedhet, és szélsőséges esetben külső finanszírozási nehézségek is felmerülhetnek. Ezeket a kockázatokat nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Ugyanakkor a CESEE országok jelenlegi külső pénzügyi helyzete összességében stabil alapot ad a bizalomra. Az adatok azt mutatják, hogy a legtöbb ország képes volt fedezni külső hiányait stabil külföldi közvetlentőke-befektetésekkel (FDI). Emiatt kevésbé szorulnak más finanszírozási forrásokra, például portfólióbefektetésekre, hogy fenntartsák a külső egyensúlyukat . A kivételek közé tartozik Ukrajna és Moldova, ahol a külső finanszírozás inkább geopolitikai döntésektől függ, mint a magánbefektetőktől, valamint Montenegró, Románia és Észtország is hasonlóan sebezhető helyzetben vannak.

A kockázatok ellenére óvatos optimizmusra is látnak kellő okot: Lengyelország erős védelmi kiadásai és Trump pozitív kapcsolatai a varsói vezetéssel, valamint a magyar kormányfővel, Orbán Viktorral, előnyösnek bizonyulhatnak szerintük. Részletesebb magyarázatot azonban nem fűznek ahhoz, hogy miként kapitalizálhatják ezt az érintett országok.

A wiiw szakértői csak azt emelik ki, hogy Trump előző elnöksége idején néhány CESEE-gazdaságban erős növekedés volt tapasztalható, ami arra utal, hogy politikája alapvetően nem ártott a régiónak.

Magyarországon új fajta gazdaságpolitika kellhet?

A becsült, naptárhatással igazított 0,5%-os éves GDP-növekedési adattal Magyarország 2024-es gazdasági teljesítménye jóval a kormány által tervezett 4%-os bővülés alatt maradt – kezdik a Magyarországról szóló elemzésüket. 

A wiiw szakértői kiemelik, hogy a szolgáltatási szektor javulást mutatott, de a beruházások erőteljes visszaesést szenvedtek el. Az infláció elviselhető szintre csökkent, bár a költségvetési hiány továbbra is magas, a GDP 4,8%-a volt. 

A kormány 2025-re kitűzött ambiciózus növekedési céljai túl ambiciózusnak tűnnek, tekintettel a költségvetési hiány finanszírozásának magas költségeire és az EU-tól érkező transzferek csökkenésére – írja a WiiW, amely 2025-re arra számít, hogy csak 4,5 százalékra deficit, miközben a kabinet 3,7 százalékos szinttel tervezte meg az idei büdzsét.

Azzal számolnak, hogy a jelenlegi nagyon alacsony bázisról a beruházások várhatóan fokozatosan felpörögnek majd, ami nagyrészt az autóiparban megvalósuló néhány nagy FDI-projektnek köszönhető. A legtöbb hazai vállalkozás azonban valószínűleg félig-meddig passzív marad. Az elemzők szerint a cégeket a nem megfelelő hazai és külföldi kereslet, valamint a szabályozási környezet előre nem látható változásai bénítják majd meg.

Magyarország 2025-re vonatkozó fő forgatókönyve a mérsékelt, 2,2%-os GDP-növekedés, amit a tervezettnél nagyobb fiskális ösztönzésből eredeztetnek, valamint 4% közeli infláció.

Valamint a folyamatos leértékeléssel járó, igen volatilis, az euróhoz képest éves átlagban 5,5 százalék körül gyengülő forintárfolyamra számítanak.

A wiiw szerint kockázati tényező, hogy a 2026 elejére tervezett választások és az új ellenzéki párt, a Tisza Párt jobb közvélemény-kutatási eredeményei arra késztethetik a kormányt, hogy a kampány alatt költekezésbe kezdjen, ami az infláció megugrását és a forint további gyengülését eredményezheti.

Ezzel együtt az alapforgatókönyvük, hogy jövőre a növekedés enyhe gyorsulása és a Költségvetési egyensúly szerény javulása várható.

A régióét alulmúló lehet a magyar növekedés

Magyarországot a V4+Si csoporttal (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia) összehasonlítva Magyarország gazdasági teljesítménye elmarad társaitól. A V4+Si csoport 2025-ben várhatóan 3 százalékos átlagos GDP-növekedést ér el, szemben Magyarország általuk várt 2,2%-os bővülésével. 

Ez az eltérés Magyarország magasabb költségvetési hiányának, a csökkentett uniós transzfereknek és a szabályozási bizonytalanságoknak köszönhető szerintük.

A régióban a legnagyobb gazdasági növekedést 2025-ben Lengyelország (3,5%), Litvánia (3%) és Horvátország (3,1%) mutathatja, míg 2026-ban Észtország, Horvátország és Lengyelország egyaránt 3%-os bővülésre számíthat.

A leglassabb növekedést Szlovákia érheti el, amely 2025-ben 2%-kal, 2026-ban pedig 2,2%-kal bővülhet, míg Lettország és Magyarország szintén a visszafogottabb növekedési ütemet mutató országok között lehet, 2026-ra 2,4% és 2,5%-os GDP-emelkedéssel.

A magyarországi infláció az előrejelzések szerint 2025-ben 4% körül lesz, ami megegyezik a V4+Si 3,5%-os átlagával. 

A bécsi kutatók előrejelzése alapján a CESEE-régió a globális bizonytalanságok és a Trump-elnökség miatt jelentős kihívásokkal néz szembe, de rövid távon nem várható jelentős negatív sokk. Magyarországnak a fenntartható gazdasági növekedés elérése érdekében kezelnie kell költségvetési hiányát, erősítenie kell a stabil szabályozási környezetet, továbbá biztosítania kell az uniós transzfereket.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Holdblog

Trump vámol (HOLD After Hours)

Szőcs Gáborral, piaci volatilitással és energiával van tele az e heti adásunk, és egyben kitárgyaljuk az Expedíció-Orion átmenetet, valamint a Beat alap is nyílik. Jó... The post Trump vámol

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egyre közelebb az ukrajnai béke - Mibe érdemes befektetni?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
paksi atomerőmű duna