A Danube InGrid a nyertes pályázók egyike, amely projekt most szlovákiai alállomás-építésekkel, anti-drón rendszerek létesítésével és az előrejelzések pontosságát hazánkban is növelő meteorológiai állomások telepítésével folytatódik.
A két nyertes ország közel 33 millió euró támogatást kap a program második ütemére.
A Danube InGrid projekt Szlovákia és Magyarország közös kezdeményezése, amelyet az Európai Bizottság közös érdekű projektként (PCIs) ismert el. Elsődleges célja a szlovák és a magyar villamosenergia-piac kölcsönhatásának és integrációjának fokozása az intelligens hálózati technológiák bevezetése révén. A Danube InGrid projektben a magyar E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. (EED), MAVIR és az MVM csoport, valamint a szlovák Západoslovenská distribučná (ZSD), Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) és Východoslovenská distribučná (VSD) vesz részt,
A Danube InGrid a CEF részeként javítja a villamosenergia-hálózatirányítás koordinációját, elősegíti a hálózati kapacitások bővítését, még több zöldenergia-termelő rendszerbe illesztését, az ellátásbiztonság erősítését a határ mindkét oldalán.
Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) kulcsfontosságú uniós finanszírozási eszköz az európai zöld megállapodás (Green Deal) megvalósításában, és az Unió 2030-ra és 2050-re kitűzött szén-dioxid-mentesítési célkitűzéseinek fontos támogatója. Támogatja a nagy teljesítményű, fenntartható és hatékonyan összekapcsolt transzeurópai hálózatok fejlesztését a közlekedés, az energia és a digitális szolgáltatások területén.
A szaktárca közlése szerint már a projekt első fázisa is számos fejlesztést tett lehetővé:
- Elkészült 7 alállomás-fejlesztés, amelyet további 5 követ majd;
- Közel 76 km nagyfeszültségű távvezeték épült ki mostanáig a tervezett 90-ből;
- Mintegy 11 km középfeszültségű hálózatot kábelesítettek, ezzel madárbaráttá téve őket;
- 2025 végéig 70 okos, szabályozható transzformátort szerelnek fel;
- 51 meteorológiai állomás létesült, túlteljesítve a korábbi célkitűzést. A határokon átnyúló energetikai beruházások kulcsfontosságúak Európa versenyképességének biztosításához, hozzájárulnak az energiapiacok összekapcsolásához, az energiaszektor zöldítéséhez, környezetterhelésének csökkentéséhez.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images