Az indiai jegybank (RBI) az alapkamatot 0,25 százalékponttal, 6,25 százalékra csökkentette,
a döntés egyhangú volt, és a gazdasági adatok fényében a piac is erre számított.
„A kevésbé restriktív monetáris politika jelenleg megfelelőbb” – mondta Sanjay Malhotra, az RBI kormányzója, aki korábban adóügyi államtitkár volt, és decemberben vette át hivatalát. Hozzátette, hogy az infláció várhatóan tovább csökken a decemberi 5,2 százalékos szintről.
A jegybank lépése egy lassuló gazdaság élénkítését célozza. Bár India továbbra is a leggyorsabb GDP-növekedést produkáló nagy gazdaság, komoly kihívásokkal küzd, például magas árnyomással, stagnáló bérekkel, gyenge fogyasztással és csalódást keltő vállalati eredményekkel.
A GDP-növekedés 5,4 százalékra lassult a szeptember végéig tartó negyedévben, ami közel két éve a legalacsonyabb szint. A kormány az idei pénzügyi évre 6,4 százalékos növekedést prognosztizál, ami négy éve a leggyengébb ütem, és elmarad a 2023-24-es 8,2 százaléktól.
Sok közgazdász szerint Újdelhi döntése, hogy Malhotrát nevezte ki kormányzónak a korábbi, szigorúbb monetáris politikát képviselő Shaktikanta Das harmadik ciklusa helyett, annak a jele, hogy Narendra Modi miniszterelnök már nem tűri el a magas hitelköltségeket.
India a koronavírus-járványt követően fokozatosan emelte a repo rátát az infláció megfékezése érdekében, mivel az jelentősen csökkentette a szegényebb vidéki és középosztálybeli lakosság vásárlóerejét.
Az RBI Das irányítása alatt két évig 6,5 százalékon tartotta a rátát, noha az infláció tavaly év végén túllépte a jegybank célértékét, ami miatt Modi kormányának miniszterei kritikával illették.
A kamatcsökkentést annak ellenére hajtották végre, hogy India valutája új mélypontra süllyedt a dollárral szemben. A rúpia idén eddig körülbelül 2 százalékot veszített értékéből a dollárral szemben, ami növeli az importált inflációval kapcsolatos aggodalmakat.
Malhotra hivatalba lépése óta az RBI múlt hónapban egy 18 milliárd dolláros intézkedéscsomagot jelentett be az indiai bankszektor likviditásának növelésére, amit sok közgazdász a jegybank új vezetőjének első lépéseként értékelt a lazább monetáris politika felé.
Modi emellett a belföldi fogyasztás ösztönzésére is törekszik, például adókedvezményeket biztosít a középosztály számára az előző héten bemutatott költségvetés részeként. Nirmala Sitharaman pénzügyminiszter szerint ez a lépés „több pénzt hagy az emberek kezében, ösztönözve a háztartási fogyasztást, a megtakarítást és a beruházásokat”.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images