Az SPP állami tulajdonú gázhálózati vállalat vezetője, Vojtech Ferencz úgy nyilatkozott egy csütörtöki sajtótájékoztatón, hogy
február elejétől a Török Áramlaton - lényegében Magyarországon - keresztül érkezik Szlovákiába az orosz földgáz.
A bejelentés nem váratlan: Orbán Viktor január 21-én Pozsonyban bejelentette, hogy az év elejétől Ukrajna felől kiesett szlovákiai orosz gázimport részleges pótlása csak délről, Magyarország irányából lehetséges, ezért "több, mint 900 millió, közel 1 milliárd köbméterrel" növeli meg Magyarország az éves szintű gázszállítást Szlovákia felé.
A Slovenský plynárenský priemysel (SPP) Szlovákia vezető földgázipari vállalata, amely a földgáz importjával, elosztásával és értékesítésével foglalkozik
Az is kiderült, hogy az SPP és az orosz állami Gazprom közötti szerződés 2034-ig érvényes, és a szlovák fél nem tervezi annak felmondását. A vállalat vezére hozzátette, hogy az orosztól eltérő forrásból származó földgáz szállítása 90 millió euróval többe kerülne Szlovákia számára, elsősorban a magasabb tranzitdíjak miatt.
Szlovákia tavaly nyáron olyan tervet terjesztett az ukrán és az orosz fél elé, amely lehetővé tette volna az Ukrajnán keresztül történő gáztranzit fenntartását
- mondta az SPP vezetője. Szlovákia ugyanis azt javasolta, hogy a Gazpromtól az orosz-ukrán határon lévő Szudzsánál vásároljanak gázt, ami így "papíron" nem orosz, hanem szlovák gáz lenne, ezt viszont az ukrán vezetés utóbb lesöpörte az asztalról.
A vállat vezetője arról is tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy januárban elsősorban saját tárolóiból pótolta a kieső gázmenyiséget Szlovákia, február elejétől azonban már a magyar-szlovák határon, a balassagyarmati belépési ponton is érkezik orosz földgáz. A gáz interkonnektoron tavaly évi 3,5 milliárd köbméterre növelték a szállítási kapacitást Szlovákia irányába, ami
Teljes kihasználtság mellett ez elegendő lenne Szlovákia szükségleteinek mintegy háromnegyedére.
Jelenleg óránként nagyjából 360 ezer köbméter gáz érkezik Szlovákiába hazánkon keresztül az FGSZ adatai szerint, amit ha megfelelően felszorzunk, akkor napi 8,7 millió (évi 3,3 milliárd) köbméter gázt jelent.
Ennek ellenére Michal Ľalík, az SPP kereskedelmi igazgatója azt mondta, hogy várhatóan más útvonalakon is kell gázt behoznia az országnak, mivel a magyarországi vezetékek kapacitása egyelőre nem elegendő a teljes hazai fogyasztás lefedésére. Ezt feltehetően Németországon és Csehországon keresztül oldják meg.
A vállalat szerint a Gazprommal való együttműködés fenntartása előnyösebb, mint a cseppfolyósított földgáz (LNG), illetve az azerbajdzsáni gáz importja.
Más alternatívák inkább csak fantáziák, vagy túl drágák
- mondta Vojtech Ferencz, utalva az Ukrajnán keresztüli azerbajdzsáni gázszállításokra. A vállalat vezetője úgy látja, hogy az orosz forrást még mindig nem tudja semmi megfelelően helyettesíteni (árazásában). Az SPP vezetése úgy véli, hogy ha a háború egyszer véget ér, akkor a Gazprommal való kapcsolat fenntartása előnyös lehet Szlovákia számára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images