Donald Trump amerikai elnök republikánus törvényhozókkal tartott csütörtöki tárgyalásán vázolta adóügyi prioritásait, amelyek között szerepel a magántőkealap-kezelők által használt carried interest (sikerdíjas rendszer) adókedvezmény eltörlése, valamint az állami és helyi adók levonhatóságának kiterjesztése – számolt be a Bloomberg.
A Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt elmondása szerint Trump egy átfogó adócsomagot tervez, amelynek célja a vállalkozások és magánszemélyek adóterheinek csökkentése.
A tervezett intézkedések között szerepel:
- A borravalók, a társadalombiztosítási kifizetések és a túlóradíjak adómentessé tétele
- Az amerikai gyártású termékekre vonatkozó új adókedvezmények bevezetése
- A profi sportcsapatok tulajdonosai számára biztosított adókedvezmények eltörlése
A sikerdíjakra érvényes kedvezmények jelenlegi rendszere lehetővé teszi a magántőke- és kockázati tőkebefektetők számára, hogy jövedelmük egy részére alacsonyabb tőkenyereségadó-kulcs vonatkozzon, szemben a magasabb jövedelemadóval.
Trump ezt az intézkedést kampányában korábban nem említette, így annak várható gazdasági és politikai hatásai még nyitott kérdésnek számítanak.
A republikánusok célja Trump 2017-es adócsökkentési törvényének megújítása, amely többek között az egyéni és kisvállalkozói adókedvezményeket biztosította. Ezek a kedvezmények az év végén lejárnának, így a párt célja azok fenntartása, egyidejűleg pedig egy több ezer milliárd dolláros új adócsökkentési csomag elfogadása.
Scott Bessent pénzügyminiszter szerint az adminisztráció most kezdi meg a konkrét adópolitikai tervek kidolgozását.
A republikánusok azonban jelenleg eltérő stratégiákban gondolkodnak: míg a Szenátus késleltetné az adócsökkentéseket, amíg a bevándorlási szigorításokat tartalmazó második költségvetési csomag el nem készül, addig a Képviselőház egyetlen nagy törvényjavaslatba szeretné integrálni Trump kulcspontjait.
A Szenátus republikánusai Lindsey Graham vezetésével egy 300 milliárd dolláros csomagot terveznek, amelyből 150 milliárd dollárt fordítanának határvédelemre és bevándorlási intézkedésekre, a másik felét pedig védelmi kiadásokra szánnák. Ez szembemegy a Képviselőház vezetője, Mike Johnson által preferált egycsomagos megoldással. A vita nemcsak a republikánus frakción belül, hanem a Kongresszus egészében is feszültségeket okozhat.
Trump maga is elismerte, hogy bár egyetlen törvényjavaslatot részesítene előnyben, két különálló jogszabály elfogadását is támogatná, ha az szükséges céljai eléréséhez. A republikánusok a költségvetési egyeztetés (reconciliation) mechanizmusát kívánják alkalmazni, amely lehetővé tenné az intézkedések elfogadását a demokraták támogatása nélkül.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images