A NIS kezdeményezte az Amerikai Egyesült Államok Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatalánál (OFAC), hogy felmentést kapjon a januárban elfogadott Oroszországra vonatkozó amerikai szankciók alól.
A kérelemben 90 napos felmentést kér a vállalat az amerikai hatóságtól, ami elég lenne arra, hogy rendezze tulajdonosi helyzetét.
Ugyanis a NIS jelenleg az orosz Gazprom többségi tulajdonában áll: 50%-os részesedéssel rendelkezik az orosz Gazprom Nyeft, 6,15%-os részesedéssel a Gazprom, 29,87%-os részesedéssel a szerb kormány, a fennmaradó részvényeket pedig kisrészvényesek birtokolják.
Aleksandar Vučić szerb elnök azt mondta korábban, hogy az orosz tulajdonos kivonulási tervét az Egyesült Államoknak jóvá kellett hagynia, és 45 napot adtak minden műveletre, ami február 25-én jár le. Ugyanakkor lehetőséget adtak arra is, hogy március közepéig meghosszabbítsák a részesedés kivásárlásával kapcsolatos pénzügyi műveleteket. Ám úgy néz ki, hogy ez a határidő nem lesz elég és emiatt kezdeményezhették a határidő meghosszabbítását, így az ügy rendezéséig a vállalat folytatni tudja a tevékenységét.
A kérelem olyan általános vagy különleges engedélyek megszerzésére vonatkozik, amelyek lehetővé tennék a NIS számára, hogy folytassa tevékenységét, amíg elfogadható megoldást találnak a tulajdonosi struktúra és az irányítás kérdésére, azzal a céllal, hogy biztosítsák a regionális és stratégiai energiastabilitás szempontjából fontos vállalat további működését
- mondta Handanovic Djedovic, Szerbia bánya- és energiaügyi minisztere. Hozzátette, hogy a magyar kormány is biztosította támogatásáról az ügyben.
A NIS üzleti tevékenysége közé tartozik a kőolaj és földgáz feltárás, kitermelés és finomítás, valamint a kőolajtermékek széles körének értékesítése és forgalmazása. A cég több mint tízezer embert foglalkoztat, éves hozzájárulása a szerb költségvetéshez eléri a kilenc százalékot.
A vállalat fő termelési létesítményei Szerbiában találhatók, de a hazai tevékenységén kívül a balkáni régióra is kiterjesztette üzleti tevékenységét, így Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában és Romániában is jelen van. A vállalat több mint 400 töltőállomásból álló hálózatot üzemeltet a NIS Petrol és a Gazprom márkanév alatt, aminek csak egy kisebb részét adják a külföldi kutak.
A menedzsment mérlegeli az említett piacokról való kivonulás lehetőségét, ha a kihívások fennállnak vagy súlyosbodnak, beleértve az eszközök esetleges teljes vagy részleges értékesítésének, bezárásának vagy más kivonulási mechanizmusok értékelését
- áll a NIS 2024 negyedik negyedévére vonatkozó pénzügyi kimutatásában.
A kimutatás szerint a vállalat piaci részesedése Bulgáriában a teljes üzemanyagpiacon 2,3% volt, míg a kiskereskedelmi piacon 2,2%. Romániában a NIS 19 benzinkutat üzemeltet a Gazprom márkanév alatt, és részt vesz az olaj- és gázfeltárásban és -kitermelésben is. Romániában 2024-ben piaci részesedése a teljes üzemanyagpiacon 0,4%, a kiskereskedelmi piacon pedig 0,6% volt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images