Szankciós szorításban: 90 napos haladékot kért Amerikától a szerb olaj- és gázvállalat, amit a magyar kormány is támogat
Gazdaság

Szankciós szorításban: 90 napos haladékot kért Amerikától a szerb olaj- és gázvállalat, amit a magyar kormány is támogat

Portfolio
Szerbia legnagyobb olaj- és gázipari vállalata, a Naftna Industrija Srbije (NIS) 90 napos haladékot kért az Egyesült Államok januári, Oroszországot érintő szankciói alól, hogy rendezni tudja a cég tulajdonosi szerkezetét - írta meg a Reuters. Erre azért van szükség, mert a NIS a Gazprom orosz vállalat többségi tulajdonában van. A felmentés létfontosságú lenne, mivel a vállalat Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemelteti, és jelentős szerepet tölt be a régió energiastabilitásában. A szerb kormány mellett a magyar kabinet is támogatja a vállalat kérelmét, miközben a NIS a balkáni piacairól való kivonulás lehetőségét is mérlegeli.

A NIS kezdeményezte az Amerikai Egyesült Államok Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatalánál (OFAC), hogy felmentést kapjon a januárban elfogadott Oroszországra vonatkozó amerikai szankciók alól.

A kérelemben 90 napos felmentést kér a vállalat az amerikai hatóságtól, ami elég lenne arra, hogy rendezze tulajdonosi helyzetét.

Ugyanis a NIS jelenleg az orosz Gazprom többségi tulajdonában áll: 50%-os részesedéssel rendelkezik az orosz Gazprom Nyeft, 6,15%-os részesedéssel a Gazprom, 29,87%-os részesedéssel a szerb kormány, a fennmaradó részvényeket pedig kisrészvényesek birtokolják.

Aleksandar Vučić szerb elnök azt mondta korábban, hogy az orosz tulajdonos kivonulási tervét az Egyesült Államoknak jóvá kellett hagynia, és 45 napot adtak minden műveletre, ami február 25-én jár le. Ugyanakkor lehetőséget adtak arra is, hogy március közepéig meghosszabbítsák a részesedés kivásárlásával kapcsolatos pénzügyi műveleteket. Ám úgy néz ki, hogy ez a határidő nem lesz elég és emiatt kezdeményezhették a határidő meghosszabbítását, így az ügy rendezéséig a vállalat folytatni tudja a tevékenységét.

A kérelem olyan általános vagy különleges engedélyek megszerzésére vonatkozik, amelyek lehetővé tennék a NIS számára, hogy folytassa tevékenységét, amíg elfogadható megoldást találnak a tulajdonosi struktúra és az irányítás kérdésére, azzal a céllal, hogy biztosítsák a regionális és stratégiai energiastabilitás szempontjából fontos vállalat további működését

- mondta Handanovic Djedovic, Szerbia bánya- és energiaügyi minisztere. Hozzátette, hogy a magyar kormány is biztosította támogatásáról az ügyben.

A NIS üzleti tevékenysége közé tartozik a kőolaj és földgáz feltárás, kitermelés és finomítás, valamint a kőolajtermékek széles körének értékesítése és forgalmazása. A cég több mint tízezer embert foglalkoztat, éves hozzájárulása a szerb költségvetéshez eléri a kilenc százalékot.

A vállalat fő termelési létesítményei Szerbiában találhatók, de a hazai tevékenységén kívül a balkáni régióra is kiterjesztette üzleti tevékenységét, így Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában és Romániában is jelen van. A vállalat több mint 400 töltőállomásból álló hálózatot üzemeltet a NIS Petrol és a Gazprom márkanév alatt, aminek csak egy kisebb részét adják a külföldi kutak.

A menedzsment mérlegeli az említett piacokról való kivonulás lehetőségét, ha a kihívások fennállnak vagy súlyosbodnak, beleértve az eszközök esetleges teljes vagy részleges értékesítésének, bezárásának vagy más kivonulási mechanizmusok értékelését

- áll a NIS 2024 negyedik negyedévére vonatkozó pénzügyi kimutatásában.

A kimutatás szerint a vállalat piaci részesedése Bulgáriában a teljes üzemanyagpiacon 2,3% volt, míg a kiskereskedelmi piacon 2,2%. Romániában a NIS 19 benzinkutat üzemeltet a Gazprom márkanév alatt, és részt vesz az olaj- és gázfeltárásban és -kitermelésben is. Romániában 2024-ben piaci részesedése a teljes üzemanyagpiacon 0,4%, a kiskereskedelmi piacon pedig 0,6% volt.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Az AI-fák sem nőnek az égig

A ChatGPT megjelenése óta szinte eszetlenül ömlik a pénz mindenbe, ami mesterséges intelligencia, óriási buborék alakult ki az amerikai részvénypiacon. Azonban bőven megvannak a jelenség... Th

Holdblog

Minden út Szaúd-Arábiába vezet

Nemcsak az USA, az Unió és Kína változott meg az elmúlt 20 évben, de változnak az arab országok is. Ma már olyan területekre érkeznek meg,... The post Minden út Szaúd-Arábiába vezet appeared

Via Credit

2025 a hitelek éve

Az új pályázati ökoszisztéma sokat változott. Az elmúlt időszakokban is voltak támogatott hitelkonstrukciók, ám azok nem képeztek markáns részt - vagy egész pontosan mi nem éreztük a jelen

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Állampapír mellett mibe érdemes befektetni?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Ez is érdekelhet
GulyasGergely