A kiskereskedelmi forgalom volumene tavaly decemberben 1,2 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest a szezonálisan és naptárhatással igazított adat szerint. Ez azt jelenti, hogy megakadt a korábbi növekedés a boltokban. A statisztikai hivatal úgy kalkulál, hogy sokan előrehozták a decemberi vásárlásaikat, illetve nagy volt a kiutazóforgalom. Utóbbi egybecseng a kormányzati kommunikációval. (A KSH egyébként semmilyen adattal nem támasztja alá a forgalomvisszaesés általa megjelölt okait, és az is furcsa, hogy egyáltalán ilyen magyarázkodásokba bocsátkozik. Novemberben például nem jegyezte meg az adat kapcsán, hogy azért mutathatott növekedést, mert az emberek előrehozták a karácsonyi vásárlásaikat.)
A fix (2021-es) bázisú adaton is látszik, hogy megakadt a növekedés trendje. Érdekesség, hogy bár a KSH a megugró novemberi adattal is magyarázza a gyenge decembert,
a frissített, fix bázisú adatsor szerint a 11. hónapban a növekedés csak 0,5 százalékos, az egy hónappal korábban közölt 0,7-hez képest.
Ezt ugyanakkor később még korrigálhatja a hivatal, ahogy az nem szokatlan az adatközléseknél.
A gyenge évzárás még inkább elbizonytalanító a kiskereskedelem amúgy sem erős trendjével kapcsolatban. Az utóbbi hónapokban sokkal inkább a stagnálás, mintsem az emelkedés jellemző a forgalom volumenében. (Statisztikusoknak: a 2024-es évre vonatkozó éves átlagos növekedés inkább az áthúzódó hatás miatt lett 2% feletti, mintsem az év folyamán látott bővülés miatt.)
A decemberi adat naptárhatással igazítva 0,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,2 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 1,2 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké pedig 1,8 százalékkal** növekedett.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 0,5 százalékkal bővült. A kiskereskedelmi forgalomból 8,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 0,5 százalékkal emelkedett. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 6,9 százalékkal csökkent.
3 százalékos sem volt a növekedés tavaly
2024-ben a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,6 százalékkal haladta az előző évit. A tempó igen szerény, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a reálkeresetek 9, a teljes reáljövedelem 6 százalék körül növekedett tavaly. Vagyis a lakosság vásárlásaiban továbbra is jelen van az óvatossági motívum. A kiskereskedelmi forgalmat a fogyasztói változások is fékezik, hiszen a háztartások fogyasztása 4% körüli ütemben bővülhetett tavaly, vagyis gyorsabban, mint a kiskereskedelem volumennövekedése.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,4 százalékkal bővült, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,1 százalékkal mérséklődött a volumen.
A fenti adatok ellenére minden esély megvan arra, hogy 2025-ben folytatódik az a növekedés, amely októbert és novembert jellemezte. A reálbér-emelkedés folytatódik és oldódhat az az óvatossági motívum is, amely tavaly a megtakarítások felé hajtotta az embereket. Januárban jelentős összegben jutottak az emberek állampapírkamatokhoz, amelynek egy része a boltokban is lecsapódhat. További jó hír a kiskereskedelemnek, hogy a szolgáltatások árai nem emelkednek olyan mértékben, mint tavaly, hiszen az infláció mérsékeltebb volt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio