Már most gond lehet a 2025-ös magyar GDP-növekedéssel?
Gazdaság

Már most gond lehet a 2025-ös magyar GDP-növekedéssel?

Fordulat kezd kibontakozni a 2025-ös évre vonatkozó kormányzati GDP-prognózis tekintetében. Az idei büdzsét a kormány ősszel 3,4%-os gazdasági növekedésre építette, és Gulyás Gergely miniszter Kormányinfón elmondott válaszából, a kormány továbbra sem változtatja meg a hivatalos makropályát, viszont nagyon úgy tűnik: a kihívásokkal tisztában van és már nem zárja ki, hogy rosszabb lehet a gazdasági növekedés, mint azt korábban várták. Kérdés, hogy vajon - akár a gazdaságtámogató programokkal, akár a külső kereslet javulásával párhuzamosan - összejöhet-e akkora dinamika, hogy az a szám beférjen a 3-6%-os növekedési sávba, amit a kormány célként kijelölt hosszabb távon.
A vámháború piacokra gyakorolt következményeivel, illetve a kiújuló globális versennyel foglalkozunk következő Signature befektetői klubunkon.

Lassabb a repülőrajt

A kormány 3,4%-os gazdasági növekedésre alapozta a 2025-ös költségvetést, annak bevételi terveit és ez volt az a szám, ami beleesett a 3-6%-os, sokszor hangoztatott növekedési célsávba.

Láthatóan azonban a kormány napirendjén szerepel az idei növekedést övező kihívások ügye, foglalkoznak a kérdéssel, a Kormányinfón ugyanis kiderült, hogy bár Gulyás Gergely miniszter elmondása szerint nincs napirenden a makrogazdaságo pálya felülvizsgálata,

fennáll a valós veszélye annak, hogy a gazdaság növekedése idén nem éri el a 3%-ot.

A leginkább pesszimista elemzői előrejelzés 2%-ot vetít előre, de van néhány prognózis, ami szerint 3% felett lesz. A növekedés valahol ebben a térben lesz - tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter. "Ha jók az elemzések, akár egyik, akár másik, akkor ez az a tér, amin belül a gazdasági növekedés lesz" - fejtette ki. Ez alapján nagyon úgy tűnik, hogy a kormány is már reális esélyét látja annak, hogy a 2025-ös GDP-növekedés 3% körül, vagy az alatt marad.

Mi állhat a háttérben?

A magyar gazdaságról érkező legutóbbi, tavalyi negyedik negyedéves adat jobb lett az elemzői várakozásoknál, az éves növekedés viszont távolról sem lett kiemelkedő, csupán 0,6%-kal nőtt a gazdaság (eredetileg voltak még 4%-os növekedési tervek is 2024-re). Az elemzők a friss adat megjelenését követően egyáltalán nem lettek optimistábbak, leginkább megerősítették a 2-2,5% közötti sávba tartozó prognózisaikat. Az elemzők konszenzusa 2,3%-os növekedést vetített előre az idei évre a negyedik negyedéves GDP-adat megjelenése előtt, ami nagyjából megegyezett a tavaly év végi gyűjtésünk számaival.

Nagy Márton az GDP-adat publikálása után szintén beszélt a 2025-ös kilátásokról. Az Indexnek úgy nyilatkozott, hogy "idén az ipari termelés és a beruházások is stabilizálódnak, képesek vagyunk 3 százalékos növekedést elérni". "A kormány akkor elégedett, ha a német gazdasághoz képest a magyar 2 százalékponttal jobban növekszik" - mondta a nemzetgazdasági miniszter. Ha a német gazdaság 2025-ben is recesszióban vagy nulla közeli állapotban lesz, akkor a magyar gazdaság teljesítménye 2-3 százalékos sávban képes mozogni, remélhetőleg a tetején. Ahhoz, hogy átkerüljünk egy következő, a 3-4 százalékos sávba, kell a német gazdaság stabilizálódása - tette hozzá.

Ebből a szempontból mindenképpen kellemetlen fejlemény, hogy a német kormány épp a múlt héten rontotta a 2025-ös évre vonatkozó GDP-prognózisát: a korábbi 1,1%-ról 0,3%-ra. Ez alapján az új realitás 2,3% lehet az idei növekedésre. Ez már összhangban lenne az elemzői konszenzussal is.

Érdemes arról is szót ejteni, hogy mire lenne szükség a jelenleg érvényben lévő 3,4%-os növekedési terv eléréséhez.

Virovácz Péter, az ING Bank szenior közgazdásza legutóbb arra mutatott rá: "átlagosan 1,3-1,4 százalékos negyedév/negyedév növekedési rátákat kellene produkálnia a magyar gazdaságnak 2025 folyamán, hogy a kormányzati 3,4 százalékos előrejelzés teljesüljön". Erre eddig kétszer volt képes a magyar gazdaság:

  • 2021-ben, amikor a Covid-lezárások véget értek és egyúttal hatott már a 2022-es választások előtti fiskális élénkítés
  • 2018-ban, a magas nyomású gazdaság csúcsán (támogató fiskális és monetáris politika mellett)

Ez most tehát a legérdekesebb kérdés:

mennyire van benne a magyar gazdaságban ez a momentum?

negyedeves gdp

Ez esetben így nézne ki a magyar gazdasági teljesítmény.

gdp 2025 varakozas

Mit tehet a kormány?

Ami viszont újdonság és inkább kellemetlen az idei növekedési tervekre nézve, hogy nagy bizonytalanság övezi a növekedési pályát és ezek inkább negatív kockázatok. Ezek közül is leginkább a válozó geopolitikai környezet, a kibontakozó vámháború, azon belül is az Egyesült Államok által az EU-ra kivetett vámok lehetnek meghatározók.

Ennek ugyanis lesz hatása a magyar kivitel esélyeire, de a másodkörös hatások a piacok felől érkezhetnek. A mostani kilátások inkább az infláció emelkedését, gyorsulását mutatják világgazdasági szinten, ami hatással van a fejlett jegybankok kamatpolitikájára. Ha pedig a legnagyobb jegybankok nem fogják tudni, vagy nem olyan tempóban csökkenteni a kamatokat, akkor az a magyar monetáris politika mozgásterét is beszűkíti.

A kormány igyekszik megtámasztani a növekedést, a három pilléren nyugvó programjával (béremelések, lakhatási helyzet javítása, Demján Sándor program), ezek azonban év közben fokozatosan fejthetik ki kedvező hatásukat a gazdaságra.

Közben ahogyan már jeleztük: a költségvetés már így is kifeszített, az előre nem látható, jelentősebb negatív kockázatok kivédésére nincs mozgástere, így a fiskális politika oldaláról nem biztos, hogy érkezik a felmentősereg. Azért nem lehet viszont ezt a forgatókönyvet kizárni, hiszen egy évvel vagyunk csupán a 2026-os parlamenti választás előtt, és legutóbb is (a 2022-es választások előtt) egy évvel a választást megelőzően érkeztek a közvetlen jövedelemnövelő lépések (13. havi nyugdíj, szja-visszatérítés). Azt sem szabad elfelejteni, hogy ha ismét lazul a költségvetés az eredeti tervekhez képest (2024-ben végül a módosított cél felett alakult a deficit), akkor az bizony az államadósságra is hatással lesz, amit tavaly nem sikerült a kormánynak csökkentenie.

Mindezek fényében érdekes lesz látni, hogy a kormány idővel jobban a valósághoz igazítja-e a makrogazdasági feltevéseit, és behozza-e 3% alá az idei növekedési várakozását.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Trump vámol (HOLD After Hours)

Szőcs Gáborral, piaci volatilitással és energiával van tele az e heti adásunk, és egyben kitárgyaljuk az Expedíció-Orion átmenetet, valamint a Beat alap is nyílik. Jó... The post Trump vámol

KonyhaKontrolling

Így lehet meggazdagodni

A múlt héten bemutattam, hogy milyen szintjei vannak a gazdagságnak. A meggazdagodás útjainak leírása előtt fontos ezt átlátni, mert nagy különbség van meggazdagodás és Meggazdagodás közö

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Azonnali hatállyal leállította Paks II. építését az Atomenergia Hivatal a beomlott gödörfalnál!
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Ez is érdekelhet
superbowl