Bár októberben felcsillant a remény, hogy 2024 utolsó negyedéve hoz némi növekedést az iparban, a folytatás kiábrándítóan sikerült. A szektor összességében folytatta 2022 közepétől indult lejtmenetét. Olyannyira, hogy a decemberi teljesítménynél gyengébbet utoljára bő négy évvel ezelőtt, a koronavírus időszakának nagy lezárásában láthattunk.
A gyengélkedés egyik oka az exportpiacaink általános szenvedése. Több kereskedelmi partnerünk (például Németország, Ausztria) gazdasága visszaesett tavaly, ez pedig csökkenti az általános keresletet. A másik ok, hogy a hazai, járműgyártás-fókuszú ipari szerkezetünknek nem jött jól, hogy a német autóipar veszített a versenyképességéből, illetve az elektromos autózásra való átállás folyamata elakadt.
2024-ben összességében az ipari termelés volumene 3,9%-kal maradt el az előző évitől. Ez azt jelenti, hogy immár második egymást követő évben zsugorodik a szektor. Erre a rendszerváltozás óta még nem láttunk példát. Sőt, az ipar szenvedésére jellemző, hogy két egymást követő év együttes teljesítményromlása is csak egyszer, a 2009-es pénzügyi válság környékén volt nagyobb, mint most.
A kilátások az idei évre nézve igen vegyesek. Egyrészt több nagyberuházás is átadáshoz közeli állapotban van, amikor ezek termelésbe állnak, új szálakon tudunk a globális termelési láncokba és a világkereskedelembe csatlakozni. Sőt, az elmúlt években is történtek már olyan kapacitásbővítések, amelyek biztosan nem futottak fel maximális termelési fokozatra - az akkumulátorgyárak meredeken csökkenő exportteljesítménye ennek ékes példája. Viszont éppen ez az, ami kérdőjeleket vet fel: a külső piacaink döcögése miatt a hazai export iránti kereslet kifejezetten gyenge, ezért nagy kérdés, hogy a rendelkezésre álló kínálati potenciál mikor találkozik elégséges kereslettel. Az európai feldolgozóipari konjunktúraindexek felcsillantanak némi reményt, ugyanakkor az a tény, hogy a német kormány - két év recesszió után - az idei GDP-növekedési várakozásait is stagnálással felérő 0,3%-ra szállította le, rövid távon nem ígér nagy felpattanást.
Rövid távon az hozhat némi élénkülést, hogy az általános dekonjunktúrában bizonyára gyorsította a visszaesést, hogy a szokásos év végi leállások, karbantartási munkálatok, üzemszünetek hosszabbak lehetettek a szokásosnál. Ehhez képest akár a január indulhat erősebben, ha újra felpörögnek a gyártósorok.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images