Az energiaipari vezetők egy houstoni konferencián ismertették előrejelzésüket, miszerint a Perm-medence termelése 2025-ben várhatóan napi 250-300 ezer hordóval (bpd) fog emelkedni,
ez jelentős visszaesés a tavalyi 380 ezer bpd-s növekedéshez képest.
A Texas és Új-Mexikó államokban elterülő Perm-medence az Egyesült Államok legjelentősebb olajtermelő régiója, amely tavaly 6,3 millió bpd termelésével az ország teljes olajkitermelésének közel felét adta.
Az előrejelzés összhangban van az Egyesült Államok Energia Információs Hivatalának várakozásaival, amely szintén 300 ezer hordó/napos növekedést valószínűsít. A szakértők szerint a lassulás hátterében több tényező áll, köztük a tőkekiadások visszafogása és a magasabb olaj- és gázárak elérésére való törekvés.
Shannon Flowers, a Coterra Energy nyersolaj-feltárással és kitermeléssel foglalkozó vállalat igazgatója a houstoni Argus Global Crude Summit alkalmával kijelentette:
A "Drill, baby, drill" nem fog megtörténni.
Szerinte az okozza most a feszültséget, hogy a Trump-kormányzat azt mondta, hogy alacsonyabb energiaárakat akar, ami nem feltétlenül jó a termelőknek.
Az amerikai Delek finomító vezérigazgatója, Avigal Soreq egyetértett Flowers megállapításaival. A szakértők szerint a termelők jelenleg arra összpontosítanak, hogy a tőkekiadásokat kordában tartsák, és magasabb árakat érjenek el az olajért és a gázért. Emellett előtérbe helyezik a részvényeseknek történő készpénzvisszafizetést (elsősorban osztalék formájában - a szerk.), miután az elmúlt évtizedben az energiaár-csökkenés negatívan hatott a nyereségre és a részvény-árfolyamokra.
Bár az Egyesült Államok jelenleg is a világ vezető olajtermelője, az ország teljes termelésének növekedése az elmúlt években lelassult. Tavaly például mindössze napi 280 ezer hordóval emelkedett a kitermelés,
ami jól mutatja az iparág jelenlegi kihívásait és a növekedés korlátait.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Montinique Monroe/Getty Images