Az egyetemes vámok kivetésének lehetőségét meg kell vizsgálni és fontolóra kell venni, hogy lássuk, megfordíthatjuk-e a deficit irányát
– mondta a szenátusi meghallgatáson.
Ez azt jelentené, hogy az Egyesült Államok minden partnerével szemben egy alap, egykulcsos vámtételt is kivethetne.
Mint ismert, Trump beiktatása utáni héten egyből vámokkal fenyegette meg Kanadát, Mexikót és Kínát, amelyeket február 1-től ki is vetett az érintett országokra, de a két szomszédjával megállapodott az amerikai elnök, hogy 1-1 hónapra felfüggeszti a tarifák alkalmazását. Az államfő emellett rendszeresen belengeti, hogy az Európai Unióra is egy 10 százalékos általános vámot vethet ki.
Greer hangsúlyozta, hogy az amerikai mezőgazdasági termelők piacra jutása kiemelt prioritás. "Piacra kell juttatnunk az amerikai gazdákat" - fogalmazott a jelölt. Emellett leszögezte, hogy nem tűrik el az amerikai technológiai cégek más országok általi diszkriminációját.
A Kínába irányuló befektetésekkel kapcsolatban Greer kiemelte az átláthatóság fontosságát. Véleménye szerint alaposan meg kell vizsgálni a de minimis vámmentességet is, hogy elkerüljék annak esetleges visszaélésszerű használatát hamisított áruk vagy kábítószerek esetében.
A jelölt kitért a Mexikót és Kanadát érintő jelenlegi vámfenyegetésekre is, megjegyezve, hogy ezek elsősorban a fentanil problémájával függnek össze. Greer hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak aktívnak kell maradnia a fentanil elleni küzdelemben.
A 44 éves Greer korábban Trump első ciklusában Robert Lighthizer kereskedelmi képviselő kabinetfőnökeként dolgozott. Ebben a pozícióban kulcsszerepet játszott a Kína elleni vámok kidolgozásában és az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény újratárgyalásában. Részt vett a Kínával folytatott tárgyalásokon is, amelyek a 2020 januárjában aláírt "első fázisú" kereskedelmi megállapodáshoz vezettek.
Greer nézetei szorosan illeszkednek Trump és Lighthizer Kína-politikájához. Egy májusi kongresszusi meghallgatáson a "fokozott vámhasználat" mellett érvelt a Kínával szembeni fellépés érdekében. Üdvözölte Biden elnök vámemeléseit is a stratégiai iparágak védelmében, de szerinte még erősebb lépésekre van szükség.
Nemcsak a kínai törekvések miatt aggódom, amelyek arra irányulnak, hogy uralják a globális piacokat és a legfontosabb technológiákat és fejlett ipari termékeket, hanem amiatt is, hogy a kínai kormány a kereskedelmi beruházásokat állami tulajdonú vállalatainak és hadseregének támogatására használja fel
– fogalmazott Greer egy korábbi nyilatkozatában.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Kayla Bartkowski/Getty Images