A hétfőn közzétett jelentés szerint
2023 és 2050 között közel hárommillió új rákos megbetegedés lenne elkerülhető,
ha a tagállamok teljesítenék a dohányzás és az alkoholfogyasztás visszaszorítására kitűzött célokat. További egymillió eset megelőzhető lenne a légszennyezés és az elhízás elleni hatékony intézkedésekkel.
2021-ben 1,15 millió ember halt meg rákban az EU-ban, ami a szív- és érrendszeri betegségek után a második leggyakoribb halálok.
Bár az elmúlt évtizedben a rákos halálozások száma szinte minden uniós országban csökkent - 2011 és 2021 között átlagosan 12%-kal -, a megbetegedések előfordulása nőtt. Ez részben a korai felismerési rendszerek és a kezelési módszerek fejlődésének köszönhető, ami javította a túlélési esélyeket.
A tanulmány rámutat, hogy 2021-ben az EU-ban a rákos halálesetek mintegy 40%-a ismert viselkedési, anyagcsere- és környezeti kockázati tényezőknek volt tulajdonítható.
Ezek közül kiemelkedik a dohányzás, az alkoholfogyasztás és az egészségtelen táplálkozás.
A dohányzás továbbra is a vezető rákkeltő tényező az EU-ban, 2021-ben a rák okozta halálesetek közel 20%-áért volt felelős. Bár az európai napi dohányosok aránya a 2012-es 22%-ról 2022-re átlagosan 18%-ra csökkent, jelentős különbségek mutatkoznak az egyes országok között. Izlandon például csak 6%, míg Bulgáriában 29% a dohányosok aránya.
Az alkoholfogyasztás terén is vegyes a kép. 2010 és 2022 között átlagosan 0,3 literrel csökkent az egy főre jutó fogyasztás, de míg kilenc országban 10% feletti csökkenést regisztráltak, hét országban ugyanilyen mértékű növekedést tapasztaltak.
Az EU 2021-ben mutatta be rákellenes tervét, amely ambiciózus célokat tűzött ki.
A terv szerint 2040-re meg kell valósulnia a "dohánymentes generációnak",
2025-re pedig 30%-kal kell csökkenteni a dohányzást. Az EU lakosságának dohányzó aránya a tervek szerint mindössze 5%-ra csökkenne.
Egyes intézkedések, különösen a dohányzást célzók, azonban késedelmet szenvedtek az eredeti ütemtervhez képest. Az EU dohányadó-irányelvének reformját például 2025-re halasztották, ami aggodalmat keltett az egészségügyi szakemberek és az érdekeltek körében.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images