Szombat óta több száz, 3 és 4,9 közötti erősségű rengést regisztráltak Szantorini és a közeli Amorgosz szigete között, amelyek mindketten a Kiklád-szigetekhez tartoznak. A Geodinamikai Intézet adatai szerint február 1-je óta további 440, háromnál kisebb és 73 négyesnél nagyobb erősségű földrengés történt.
A szeizmológusok az eseményt hasonló erősségű rengések sorozataként írták le, amelyek csoportosan jelentkeztek.
Bár Görögországban nem szokatlanok a földrengések, az ilyen gyakoriságú és intenzitású szeizmikus tevékenység, amelyet nem előzött meg nagyobb rengés, rendkívülinek számít.
A szakértők szerint jó hír, hogy a rengések epicentruma a tengerfenék alatt van, így várhatóan nem lesznek olyan pusztító erejűek. Ugyanakkor fennáll a vulkánkitörés vagy cunami kialakulásának lehetősége is. Eddig nem keletkezett jelentős kár és nem voltak sérültek, bár kisebb sziklacsuszamlások történtek, és néhány régebbi épületben repedések keletkeztek.
Costas Papazachos, a Thesszaloniki Egyetem alkalmazott geofizika és szeizmológia professzora a helyzet bizonytalanságára hívta fel a figyelmet:
Nincs komoly technológia vagy modell ahhoz, hogy meg tudjuk jósolni, mi fog történni innentől kezdve.
A hatóságok óvintézkedéseket vezettek be és tanácsokat adtak a turistáknak és a helyi lakosságnak. A szantorini kormány figyelmeztette a szálláshelyeket, hogy tájékoztassák vendégeiket a veszélyes pontok elkerüléséről. A brit külügyminisztérium is megosztotta a görög polgári védelmi minisztérium figyelmeztetését, amely szerint az embereknek kerülniük kell a nagyobb beltéri összejöveteleket és a régi vagy elhagyatott épületeket.
Kostas Sakavaras helyi idegenvezető a Sky News-nak nyilatkozva elmondta:
Idegőrlő, hogy néhány percenként történik valami rengés, még ha nem is pusztító.
Hozzátette, hogy családjával "elővigyázatosságból" Athénba menekült.
A Földrengés Tervezési és Védelmi Szervezet közlése szerint az Égei-tengeren bekövetkezett földrengések epicentruma észak felé távolodik Szantorinitól. Hangsúlyozták, hogy nincs kapcsolat a térség szunnyadó vulkánjaival.
Míg sokan elhagyták otthonaikat, vannak, akik a szigeten maradtak. Panagiotis Hatzigeorgiou nyugalmazott rendőrtiszt és hajómunkás, aki több mint három évtizede él Szantorinin, így nyilatkozott:
Az idősebb lakosok hozzászoktak a földrengésekhez. De ezúttal más a helyzet. Nem ugyanaz, hogy két-három percenként vannak földrengések.
Címlapkép forrása: Costas Baltas/Anadolu via Getty Images