Földrengések Szantorinin: akár még hetekig is eltarthat
Ahogyan arról több cikkünkben is beszámoltunk, a görögországi Szantorini és Amorgosz szigetei között több száz földmozgást észleltek múlt péntek óta. A hatóságok emiatt egész hétre elrendelték az iskolák bezárását Szantorinin és a környező kisebb szigeteken, valamint arra kérték a lakosságot, hogy kerüljék a nagyobb gyülekezéseket zárt terekben. Kedd hajnalban több száz ember hagyta el kompon Szantorini szigetét.
Az Athéni Egyetem szeizmológiai laboratóriuma az elmúlt napok 4,3-as és 3,9-es erősségű földmozgásai mellett hétfőn Szantorinitől északkeletre 4,9-es erősségű rengéseket mért, kedden reggel az Európai Földközi-tengeri Szeizmológiai Intézet (EMSC) 4,7-es erősségű földmozgást észlelt.
Szeizmológusok szerint ez az intenzív szeizmikus aktivitás akár még hetekig is eltarthat.
Görögországban európai viszonylatban gyakoriak a földrengések, mert az ország az afrikai és az eurázsiai tektonikus lemez találkozásánál fekszik - írta az MTI.
Ebben segít a Google Trends
Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.
Az elmúlt időben megvizsgáltuk, hogy Trump területszerzési tervei, Grönland, valamint Kanada Egyesült Államokhoz való csatlakoztatása kapcsán mennyire nőtt meg a keresési intenzitás az interneten. Legutóbbi cikkeinkben a TikTok közösségi platform egyesült államokbeli betiltása körüli mizéria, valamint az eddig alapvetően amerikai fókuszú mesterségesintelligencia-iparágat felforgató kínai DeepSeek AI-modellje iránti érdeklődéssel foglalkoztunk.
A földrengések nyoma a Google-ben
Az elmúlt 30 nap Google-kereséseit nézve, jól látható, hogy a Szantorini témával kapcsolatos érdeklődés a február eleji rengésekkel növekedett meg világszerte.
A téma feltörésének szemléltetésére jó összehasonlítási alapot nyújt, egy másik sziget, a Donald Trump amerikai elnök tervei miatt médiafelhajtást kapó Grönland iránti érdeklődéssel való összevetés.
Bár az elmúlt 90 napban tapasztalt, Grönland iránti maximális érdeklődést (január 8-i 100-as érték) nem érte el, február 4-én 58-as értékig jutott a földrengések sújtotta Szantorinivel kapcsolatos keresések témaköre.
A téma iránti, régiók szerinti relatív érdeklődés (az adott területen való összes kereséshez mérten) az elmúlt 7 napban Görögországban, Cipruson, Albániában, Bulgáriában és Törökországban, tehát érthető módon a földrengés környezetében volt a legnagyobb.
Az elmúlt hét nap Szantorinihez kapcsolódó, világszerte vizsgált lekérdezéseinél a földrengéssel kapcsolatos idegen nyelvű keresések jelentek meg mint kiugró értékek.
A Görögországon belüli városokat nézve még jobban vizualizálódik a leginkább érintett terület és környezetének intenzív érdeklődése az elmúlt 7 napot vizsgálva.
A Szantorinit érintő földrengés az elmúlt 48 óra legfelkapottabb magyarországi témái között több módon is szerepel ("santorini", "santorini földrengés").
Az érdeklődés növekedése látványos kiugrást mutat hazánkban, jelenleg február 5-i csúccsal, és a keresési intenzitás prognosztizált csökkenésével.
A Google Trends szaggatott vonala hiányos adatokat jelent: ez voltaképp a Google előrejelzése arról, hogy a keresőkifejezés hogyan fog teljesíteni a közeljövőben.
A cikket a Google támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images