Az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt az EU-ba érkező kis értékű csomagok száma. Tavaly már
napi 12 millió, 150 eurónál kisebb értékű küldemény érkezett az uniós piacra, ami háromszorosa a 2022-es mennyiségnek.
Ez a növekedés számos problémát vet fel, többek között a nem megfelelő és veszélyes termékek beáramlását, az európai eladók versenyhátrányát és a szállítások környezeti terhelését.
"Európában a fogyasztóknak teljes mértékben ki kell használniuk az e-kereskedelemben rejlő lehetőségeket, és kényelmes, megfizethető, biztonságos és kiváló minőségű termékekhez kell hozzáférniük az interneten" - hangsúlyozta a Bizottság közleményében.
Az intézkedéscsomag több területet érint.
A vámreform részeként megszüntetnék a 150 euró alatti csomagok vámmentességét, és megerősítenék az ellenőrzést.
Célzott intézkedéseket vezetnek be az importált árukra vonatkozóan, beleértve összehangolt ellenőrzéseket és termékbiztonsági átvizsgálásokat.
A fogyasztóvédelem terén kiemelik a digitális szolgáltatásokról és piacokról szóló törvényeket, valamint az általános termékbiztonsági rendelet fontosságát. Új digitális eszközöket is bevetnek, például a digitális termékútlevelet és mesterséges intelligencia alapú megoldásokat a nem megfelelő termékek felderítésére.
A környezetvédelem érdekében a Bizottság elfogadja a fenntartható termékek környezetbarát tervezéséről szóló rendelet első cselekvési tervét, és sürgeti a hulladékokról szóló keretirányelv módosítását.
Az intézkedéscsomag része a fogyasztók és kereskedők tájékoztatása jogaikról és kötelezettségeikről, valamint a nemzetközi együttműködés erősítése a termékbiztonsági szabályok betartatása érdekében.
A Bizottság felszólítja a tagállamokat az együttműködésre, és egy éven belül értékelni fogja az intézkedéseket hatását. Szükség esetén további lépéseket fontolnak meg az uniós szabályok érvényesítésének megerősítésére.
Címlapkép forrása: Jaque Silva/NurPhoto via Getty Images