A tervezet szerint a jelenlegi heti 40 óráról 37,5 órára mérsékelnék a munkaidőt anélkül, hogy a munkavállalók bére csökkenne.
Yolanda Díaz, munkaügyi miniszter paradigmaváltásnak nevezte az intézkedést, amelyhez hasonló nem született az elmúlt 40 évben a dél-európai országban. A munkaügyi reformmal és a minimálbér emelésével együtt hozzájárul az ország modernizálásához, a munkahelyi hiányzások csökkentéséhez, a termelékenység javításához és az egyenlőség növeléséhez - hangsúlyozta.
A szaktárca számításai szerint több mint 12 millió embert érint a javaslat, akiknek többsége a kereskedelemben, a feldolgozóiparban, a vendéglátásban és az építőiparban dolgozik.
A miniszter kitért arra is, hogy a törvénytervezet szigorít a munkaidő-nyilvántartáson, megnövelve a kiszabható bírságok mértékét, valamint tartalmazza a munkaidőn kívüli digitális lekapcsolódás hoz való jogot, amelynek megszegése szintén pénzbírsággal sújtható.
A törvényjavaslatban szereplő intézkedéseket támogatják a legnagyobb dolgozói szakszervezetek, a szaktárca még tavaly decemberben állapodott meg velük.
A munkáltatói érdekképviselet viszont ellenzi az indítványt, mert szerinte a munkaidőt óvatosabban, apránként lehetne mérsékelni, míg a törvénytervezet "beavatkozást jelent a kollektív tárgyalás autonómiájába". A szervezet számításai szerint 20 milliárd eurót meghaladó költséget jelentene a jelenlegi elképzelés bevezetése, amelynek legnagyobb károsultjai az egyéni vállalkozók, valamint a kis- és középvállalkozások lennének.
A spanyol kormány abban bízik, hogy törvénytervezetét még a nyár előtt jóváhagyhatja a parlament, ehhez azonban a kisebbségi kormánypártoknak szükségük van ellenzéki párti támogatásra is.
A munkaidő rugalmasabbá tételével számos ország próbálkozik, mindenféle érdekes javaslatot is találunk közöttük:
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images