A brüsszeli kétéves átfogó stratégia három lépésben fog kibontakozni az azonnali szükségletek és a hosszú távú kihívások kezelése mentén:
Az első lépés keretében a Bizottság 30 millió euró támogatásról döntött január 27-én, amiből 10 milliót EU-s villamosenergia vásárlása, míg a maradék mennyiséget a Dnyeszteren túli régió ellátásához szükséges földgáz beszerzésére fordíthatják a moldovaiak. A második lépéssel április közepéig további 100 millió eurós pénzügyi támogatást nyújtanak Moldovának - többek között az alábbiakra:
- Lehetővé teszi, hogy december 31-ig minden háztartás villamosenergia-költségének többlete 110 kilowattóráig (kWh) kompenzálható legyen.
- Egy alapot is tartalmaz a legkiszolgáltatottabb háztartások energiaszámláinak enyhítésére, és lehetővé teszi a teljes villamosenergia-fogyasztás növekedésének kompenzálását a szociális intézmények, köztük az óvodák, iskolák és kórházak esetében.
- 15 millió eurós finanszírozást biztosít az élelmiszeripari-, és a feldolgozóipari vállalkozásoknak.
- A nemzetközi pénzintézetek ezen felül 50 millió eurós összeget biztosítanak a moldovai hatóságok, a háztartások és a kis- és közepes vállalkozások (kkv) energiahatékonyságot célzó beruházásaihoz.
Az utolsó lépésben a Bizottság és a nemzetközi partnerek a moldovai energiaellátás rugalmasságát és függetlenségét célzó intézkedéseket és beruházásokat, valamint a moldovaiak energiaköltségeinek csökkentését célzó támogatásokat finanszíroznak majd. Ezt a moldovai növekedési terv reformprogramjába foglalják majd bele és 2026 végéig hajtják végre - ami többek között az EU-s és moldovai villamosenergia-hálózat integrációját jelenti.
Az EU ugyanezen stratégia részeként 60 millió eurós finanszírozást tesz elérhetővé a Dnyeszteren túli régiójában élők energiaellátásának szavatolására, de feltételekhez kötötten. A támogatás az alapvető szabadságjogok és emberi jogok betartásával kapcsolatos előrelépésektől függ.
Moldova energiabiztonságának biztosítása kulcsfontosságú Európa hosszú távú ellenálló képessége és az orosz ellátástól való függetlenség szempontjából. Ez az átfogó csomag mutatja, hogy eltökélten támogatjuk a legkiszolgáltatottabb moldovaiakat.
- mondta Dan Jørgensen energiaügyi biztos a döntés kapcsán.
Előzmények
A Moldovába irányuló gázszállítások január eleje óta szünetelnek, miután Ukrajna leállította a tranzitot, a moldovai kormány pedig nem tudta rendezni a Gazprommal az elfogyasztott földgázért fennálló tartozását. Emiatt a régióban - főleg a Dnyeszteren túli területeken - tízezrek maradtak fűtés nélkül a téli időszakban. Időközben, ahogy arról itt írtunk, a Moldovával szomszédos oroszbarát bábállam nemrég 3 millió köbméter gázt kapott hitelre, hogy enyhítse a szakadár állam súlyos energiaválságának következményeit.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images