Az S&P Global által összeállított HCOB beszerzésimenedzser-index (bmi)
januárban 45,0-ra emelkedett a decemberi 42,5-ről, ami tavaly május óta a legmagasabb értéket jelenti.
Bár ez javulást mutat, továbbra is a növekedést a zsugorodástól elválasztó 50 pontos határ alatt marad.
A felmérés szerint a termelés az elmúlt nyolc hónap leglassabb ütemben zsugorodott, míg az új megrendelések tavaly május óta a legkevésbé jelentősen csökkentek. Az exportértékesítések szintén mérséklődtek, ami a külpiacokon jelentkező kihívásokat tükrözi, de lassabb ütemben, mint korábban.
A német gyártók folytatták a munkahelyek leépítését, immár 19 hónapja tart a létszámcsökkentés időszaka. A létszámleépítés üteme azonban augusztus óta a leglassabb volt, ami némi pozitív jelnek tekinthető.
Az üzleti várakozások jelentősen javultak, és 2022 februárja óta a legmagasabb szintet érték el. Cyrus de la Rubia, a Hamburg Commercial Bank AG vezető közgazdásza ezt kommentálta kijelentette:
Valóban pozitív jel, hogy a vállalatok sokkal bizakodóbban tekintenek a jövőbe.
A szakértő hozzátette: "Egyes vállalatok ezt az optimizmust az alacsonyabb kamatlábak kilátásával és azzal a reménnyel indokolják, hogy a parlamenti választások után egy új kormánnyal fellendül a gazdaság."
Fontos megjegyezni, hogy Németországban február 23-án előrehozott választásokat tartanak, miután a koalíciós kormány tavaly év végén összeomlott.
A politikai bizonytalanság részben a legnagyobb európai gazdaság élénkítésének legjobb módjáról folytatott vitából fakad.
De la Rubia azonban óvatosságra int, szerinte a januári felmérés önmagában nem elégséges ahhoz, hogy fenntartható fellendülést jelezzen előre.
Az amerikai vámoktól való félelem, az előrehozott választások és a növekvő fizetésképtelenségek nem éppen a feldolgozóipar recessziójának megszüntetésére szolgáló recept
– figyelmeztetett a közgazdász.
Olaszországban sem jobb a helyzet
A HCOB felmérése szerint a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index januárban 46,3 ponton állt, ami csak minimális javulást jelent a decemberi 46,2-es értékhez képest.
Ez az érték továbbra is jóval elmarad az 50 pontos határértéktől, amely a növekedés és a zsugorodás közötti választóvonalat jelzi.
Jonas Feldhusen, a HCOB közgazdásza a helyzetet értékelve kijelentette: "Az év eleje kiábrándító, de várható volt." A szakértő rámutatott, hogy a visszaesés hátterében több tényező áll, köztük a megemelkedett energiaköltségek és a fontos kereskedelmi partnerek, mint Németország, Franciaország és Kína gyenge gazdasági aktivitása.
A részletes adatok szerint a feldolgozóipari termelési részindex enyhe javulást mutatott, 46,9-ről 47,4-re emelkedett. Ezzel szemben az új megrendelések mutatója tovább romlott, 44,2-ről 42,8-ra csökkent. Feldhusen ezt kommentálva megjegyezte: "A javulás jelei elhanyagolható, mivel mind a belföldi, mind a külföldi rendelésállomány meredeken zuhan."
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images