A tavalyi külső egyensúlyi folyamatokat alapvetően három fontos tényező befolyásolta:
- Bár az év végére láttunk drágulást, összességében alacsony szinten maradtak az energiaárak, ezért az importot nem lódította meg a drága gáz.
- A beruházási célú import összeesett, és a fogyasztási célú behozatal is nyomott maradt.
- Az export a külpiacok szenvedése miatt visszaesett.
Ezek következtében a kivitel 2024-ben euróban számolva 3,6%-kal, az import 5,7%-kal esett vissza. Ezért tulajdonképpen úgy tudott új csúcsra futni a külkereskedelmi többlet, hogy az árforgalom mindkét relációban zsugorodott.
Az éves külkereskedelmi folyamatok tehát furcsán alakultak, nem nagyon emlékszünk olyan évre, amikor a többlet úgy nő jelentősen, hogy az export visszaesik. A friss decemberi adat szintén hozott furcsaságot. Éves alapon az export 0,5%-os visszaesése még beleillik a szenvedős képbe, de az import 7%-os zsugorodása nagy meglepetés. A lakossági fogyasztás növeget, arra is volt remény, hogy a beruházások szabadesése megáll (erre még nincs adatunk), az energiaárak emelkedtek - tehát nem nagyon volt benne a levegőben ekkora csökkenés. Egyelőre az okokat nem ismerjük, a részletes adatokat a jövő héten látjuk majd. Mindenesetre a behozatal ilyen erőteljes csökkenése nem sok jót ígér a gazdasági aktivitással kapcsolatban, de a decemberi, ünnepekkel "terhelt" hónap adatait érdemes óvatosan kezelni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images