Francois Villeroy de Galhau, a francia jegybank elnöke hétfőn figyelmeztetett, hogy Donald Trump amerikai elnök által kivetett kereskedelmi vámok fokozzák a gazdasági bizonytalanságot. A jegybankár, aki egyben az Európai Központi Bank (EKB) tagja is, aggasztónak nevezte a fejleményt, és rámutatott annak negatív következményeire.
Ha a gazdasági híreket nézzük, van néhány meglehetősen pozitív elem, a vásárlóerő helyreállt... azonban Trump döntése, hogy jelentős vámokat vet ki, növelni fogja a gazdasági bizonytalanságot
– nyilatkozta Villeroy a France Infónak.
A francia jegybankár „nagyon brutálisnak” minősítette Trump vámpolitikáját, kiemelve, hogy az különösen az autóipart fogja sújtani. Véleménye szerint egy protekcionista kereskedelmi háborúban minden fél veszít.
Az esetleges európai válaszlépésekkel kapcsolatban Villeroy óvatosságra intett, bár nem zárta ki teljesen azok lehetőségét.
A kulcs az, hogy a gazdaságunkat erősebbé tegyük
– hangsúlyozta.
Trump szombaton átfogó vámokat rendelt el a Mexikóból, Kanadából és Kínából származó árukra, követelve, hogy fékezzék meg a fentanil és az illegális bevándorlók Egyesült Államokba irányuló áramlását.
Ez a lépés olyan kereskedelmi háborút indíthat el, amely csorbíthatja a globális növekedést és újra fellobbanthatja az inflációt.
Villeroy azt is elmondta, hogy az EKB valószínűleg további kamatcsökkentéseket fog végrehajtani. A múlt héten az Európai Központi Bank már csökkentette a kamatlábakat, és a döntéshozók márciusban további csökkentést irányoztak elő, mivel a gyenge gazdasági növekedés miatti aggodalmak felülírják a tartós inflációval kapcsolatos aggályokat.
Peter Kazimir szlovák politikus hétfőn úgy nyilatkozott, hogy az Európai Központi Bank kamatlábainak a gyenge növekedés és az infláció lassulása miatt még van tere a további kamatcsökkentésre.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a bizonytalanság olyan nagy, hogy a kamatlábakra vonatkozó pontosabb iránymutatás irreális lenne.
Az EKB múlt csütörtökön már a negyedik egymást követő ülésén csökkentette a hitelfelvételi költségeket, és nyitva hagyta az ajtót a további enyhítés előtt. A piacok teljes mértékben beárazták a március 6-i újabb csökkentést, és a Reutersnek névtelenség mellett nyilatkozó döntéshozók szerint a valódi vita egy esetleges szüneteltetésről csak áprilisban kezdődött.
Kazimir hangsúlyozta a rugalmasság, az óvatosság és az adatközpontúság fontosságát a jövőbeli döntések meghozatalában.
A frissített előrejelzések a szolgáltatási inflációra és a bérek alakulására vonatkozó beérkező adatokkal együtt segítenek majd eligazodni abban, hogy mi fog történni áprilisban és azután
– írta egy blogbejegyzésben.
A szlovák politikus szerint az inflációs trendek bíztatók, de további adatokra van szükség a bizonyossághoz. Az Egyesült Államokkal való esetleges kereskedelmi háború azonban sötét kilátásokat vetít előre, mivel a megtorló intézkedések valószínűleg az árakra is hatással lesznek.
Kazimir rámutatott, hogy a gyenge gazdasági növekedés aggodalomra ad okot, de ez nem meglepő, mivel az eurózóna mélyen gyökerező strukturális problémákkal küzd, amelyeket nem oldanak meg az alacsonyabb hitelköltségek.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images