Trump megindította a vámháborúját: a hétvégén bejelentette, hogy az ígéreteknek megfelelően Kanadára és Mexikóra 25 százalékos, míg Kínára 10 százalékos vámot vet ki.
Az érintett országok egyből reagáltak az intézkedésekre és azonnali válaszlépéseket - köztük kölcsönös vámokat - helyeztek kilátásba. Kína azt is bejelentette, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elé is beviszi a vámok kérdését.
Az ügyben több nagyobb pénzintézet is megszólalt, és úgy látják, hogy
A vámháború jelentős kihatással lehet az olaj- és gázpiacra is.
A Goldman Sachs elemzői szerint a kanadai olajtermelők viselhetik a vámok terhének nagy részét.
Továbbra is arra számítunk, hogy a kanadai olajtermelők viselik majd a vámok terhét és a kanadai nyersolajat csak hordónkénti 3-4 dolláros diszkonttal tudják majd eladni
- írták elemzésükben.
A Barclays szakértői úgy vélik, hogy az ellátási lánc mindhárom szereplője - a kanadai kitermelők, a finomítók és a végfelhasználók - egyformán viselhetik majd a vámok költségeit. Hozzátették: "A vámok általában nem tesznek jót az olajpiacnak, mert terhelik a keresletet és erősítik az amerikai dollárt."
A Citi elemzői szerint a vámok eszkalálódása hosszabb távon felhajthatja a nemesfémek árát. Előrejelzésük szerint
az arany ára unciánként akár 3000 dollárig is emelkedhet, míg az ezüst ára 36 dollárig kúszhat fel.
A JP Morgan szakértői azonban rövid távon az árak csökkenésére számítanak. Úgy vélik, hogy a réz ára 8500 dollár/tonnára, az alumínium ára pedig 2400 dollár/tonnára csökkenhet.
Az RBC Capital Markets elemzői szerint a vámok valószínűleg nem fogják csökkenteni az amerikai gázárakat:
úgy véljük, hogy a vámok magasabb amerikai gázárakat eredményezhetnek rövid és középtávon
- utóbbi már megvalósulni látszik, mivel az amerikai gáztőzsdén (Henry Hub) jegyzet határidős földgáz ára 8%-os pluszban kezdte meg a hétfői kereskedési napot.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images