Ezek a támogatások az európai CEF programból érkeznek, és olyan nemzetközi energiaprojekteket segítenek, amelyek célja
az energiapiacok integrálása és az EU szén-dioxid-mentesítési céljainak előmozdítása.
A most bejelentett főbb támogatások:
- Villamosenergia-hálózati projektek: körülbelül 750 millió euróval nyolc projektet támogatnak, köztük offshore és intelligens villamosenergia-hálózatokat. A dán vizeken található Bornholm energiasziget 645 millió eurót kap a Balti-tengeren egy hibrid rendszerösszekötő létrehozására, amely összeköti Dániát és Németországot (3 GW tengeri szélenergia-kapacitással).
- Danube InGrid projekt: a Magyarország és Szlovákia közötti, határokon átnyúló intelligens villamosenergia-hálózat közel 33 millió eurót kap további megújuló energiaforrások integrálásának megkönnyítésére.
- Hidrogéninfrastruktúra: több mint 250 millió eurót különítenek el 21 tanulmányra, amelyek célja a hidrogéninfrastruktúra fejlesztése és a beruházási kockázatok csökkentése. A kedvezményezettek között szerepel a Spanyolország és Franciaország közötti BarMar-H2med projekt, valamint az olaszországi, portugáliai és spanyolországi gerinchálózati projektek.
- Szén-dioxid-leválasztás és -tárolás: további 250 millió euróval támogatják szén-dioxid-leválasztó és -tároló létesítmények építését Görögországban, Hollandiában és Dániában, valamint kilenc előkészítő tanulmányt a szén-dioxid-infrastruktúráról.
2024 végére az Európai Bizottság 166 határon átnyúló energetikai infrastrukturális projektet - köztük a megújuló energiaforrásokkal és a hidrogénnel kapcsolatosakat - helyezett előtérbe, hogy támogassa az EU éghajlat- és energiapolitikai célkitűzéseit az európai zöld megállapodás keretében. A CEF for Energy program keretében várhatóan idén új felhívás indul az uniós energiainfrastruktúra-projektekre.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images