Az amerikai külügyminisztérium szerint Marco Rubio, aki nap folyamán José Raúl Mulino panamai elnökkel egyeztetett. Arról tájékoztatta tárgyalópartnerét, hogy Donald Trump amerikai elnök úgy látja, a Panama-csatorna körül kialakult jelen helyzet "elfogadhatatlan és haladéktalan változtatások hiányában, arra késztetheti az Egyesült Államokat, hogy jogai védelme érdekében megtegye a szükséges intézkedéseket" a csatorna semlegességéről rendelkező amerikai-panamai egyezmény értelmében.
Mulino a találkozót követően hangsúlyozta, hogy
nem képezi vita tárgyát hazája szuverenitása a forgalmas vízi útvonal felett.
A panamai elnök ugyanakkor felvetette hazája közreműködését az Egyesült Államokból kitoloncolt migránsok fogadása kapcsán, amennyiben Washington vállalja a visszaszállítás költségeit.
A panamai elnök kilátásba helyezte az Egyesült Államokkal tavaly júliusban kötött migrációs megállapodás kiterjesztését, ami lehetővé tenné nem panamai állampolgárok - így például venezuelaiak, kolumbiaiak, illetve ecuadoriak - közvetlen visszatoloncolását a közép-amerikai országba. "Kiterjedten beszéltünk a migrációs problémáról, abban a tudatban, hogy Panama tranzitpontnak számít" - ismertette Mulino.
A panamai elnök úgy fogalmazott, hogy tiszteletteljes, pozitív és jóhiszemű találkozót tartottak, amely a kételyek eloszlatását szolgálta. Elismerte, hogy a Panama-csatorna két végén található kikötőkben lévő kínai érdekeltség aggályokat vetett fel Washingtonban. Hozzátette, hogy a szóban forgó konzorciumot ellenőrzésnek vetették alá, amiről bővebb információval szolgálhat majd a csatornát üzemeltető hatóság Marco Rubiónak.
Mulino mindemellett hangsúlyozta, hogy Panama nem fogja megújítani az Egy övezet egy út kezdeményezés, más néven Új selyemút (Belt and Road Initiative, BRI) kínai kezdeményezést annak lejártát követően. Panama volt az első állomása Marco Rubio közép-amerikai körútjának, amely az elkövetkezendő napokban érinteni fogja a Dominikai Köztársaságot is.
Címlapkép forrása: Daniel Gonzalez/Anadolu via Getty Images