Ma új világ köszönt be a világkereskedelemben: indulnak a 25%-os vámok
Gazdaság

Ma új világ köszönt be a világkereskedelemben: indulnak a 25%-os vámok

A mai napon 25%-os vámokat vetett ki az USA Kanadára és Mexikóra. Érdemes megnézni a várható gazdasági hatásokat, mert lehet, hogy hamarosan ez vár Kínára és Európára is.

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump bejelentette, hogy 25%-os vámot kíván kivetni a kanadai és mexikói importtermékekre, amennyiben a két ország nem tesz hatékonyabb lépéseket az illegális bevándorlás és az opioidok, különösen a fentanil beáramlásának megakadályozására. A UBS friss elemzése részletesen vizsgálja a lehetséges gazdasági hatásokat, rámutatva arra, hogy a piacok narratívája nem feltétlenül fedi a valóságot.

Negatív hatások az amerikai GDP-re

A UBS elemzése szerint a vámemelés következtében az amerikai GDP növekedése 0,8%-ponttal csökkenhet, bár a becslések szerint a hatás -0,1% és -1,4% között mozoghat.

Az inflációra gyakorolt hatás minimális lenne, mindössze 0,1% pontos emelkedést eredményezne, amit a mexikói és kanadai valuták leértékelődése ellensúlyozna.

A jelentés arra is rávilágít, hogy a vámokat a piacok inflációs nyomásnak tekintik, amelyre a Fed szigorítással reagálhat. Ugyanakkor a UBS modellje szerint az amerikai munkanélküliség 0,3-0,4%-ponttal nőhet, ami inkább kamatcsökkentést indokolna. Az amerikai belső kereslet csökkenése és az ipari termelés visszaesése további kihívásokat jelenthet a gazdaság számára.

Kanada és Mexikó: vegyes gazdasági hatások

Kanada és Mexikó GDP-je jelentősen csökkenhet, ha válaszintézkedésre szánják el magukat.

A UBS szerint Mexikó gazdasága 1,6%-kal, Kanada pedig 1,3%-kal eshet vissza, ha a két ország nem válaszol a vámokra. Ha azonban 50%-os megtorló vámokkal reagálnak, a helyzet rosszabbodhat: Kanada GDP-je 4,5%-kal, Mexikóé pedig 6,4%-kal is csökkenhet.

A devizapiacok jelentős elmozdulásokat mutathatnak: a mexikói peso 20%-kal, a kanadai dollár pedig 13%-kal gyengülhet az amerikai dollárral szemben,

ami részben tompíthatja az exportőrök veszteségeit. Az árfolyamok mozgása következtében az importált áruk drágulása az infláció növekedéséhez vezethet Kanadában és Mexikóban, ami a lakossági fogyasztás visszaesését eredményezheti.

Kereskedelmi kapcsolatok és hosszútávú hatások

Az Egyesült Államok jelentős kereskedelmi partnere Kanada és Mexikó, hiszen a kanadai és mexikói import 74-80%-a az USA-ból érkezik, míg az amerikai import mindössze 14-15%-ban függ e két országtól.

A vámok következtében az amerikai import 2,3%-kal, exportja pedig 9,6%-kal csökkenhet,

ami hosszútávon is befolyásolhatja az ellátási láncokat és a fogyasztást. A vállalatok nagy része kereshet alternatív piacokat, vagy költségcsökkentési stratégiákra kényszerülhet.

A vámháború kockázata az amerikai vállalatokat is érinti. Számos multinacionális cég jelentős beszállítói hálózatot működtet Kanadában és Mexikóban, így a költségnövekedés hatással lehet az amerikai fogyasztói árakra és a vállalati profitokra is. Az új vámok továbbá a gyártási láncok átalakulását idézhetik elő, ami hosszú távon a termelési költségek emelkedését vonhatja maga után.

Politikai és monetáris politikai reakciók

A Trump-adminisztráció célja az amerikai ipar védelme, de a rövid távú következmények ellentétesek lehetnek a várakozásokkal. Ha a Fed a gazdasági visszaesés miatt kamatcsökkentéssel reagál, az egyes iparágak számára enyhítheti a terheket, de a befektetői bizalom gyengülhet. Kanada és Mexikó válaszlépései kulcsfontosságúak lesznek: ha a két ország nem reagál erőteljesen, a valutáik leértékelődése révén tompíthatják a negatív hatásokat.

A jelentés végösszegzése szerint a Trump-adminisztráció javasolt vámstratégiája nem biztos, hogy eléri a célját, viszont jelentős gazdasági átrendeződéseket okozhat mind a három országban.

A piacok továbbra is bizonytalanok a Fed esetleges lépéseivel kapcsolatban, hiszen a vámok némelyik forgatókönyv szerint inkább kamatcsökkentést indokolnának, semmint szigorítást. A következő hónapok kulcsfontosságúak lehetnek az amerikai gazdasági politika alakulása szempontjából, és a nemzetközi válaszlépések jelentősen befolyásolhatják a helyzetet.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

ChikansPlanet

Hogyan zöldül az égbolt?

A légiközlekedési iparág jelentős környezeti lábnyoma régóta ismert. Ahogy a közvélemény egyre tudatosabbá válik az éghajlatváltozással kapcsolatban, úgy nő az igé

Kiszámoló

Akkor inkább jobb nem kockáztatni

A tegnapi cikkben megjelent grafikon, ami a Nasdaq index változását mutatta az elmúlt 25 évben, ez sokaknak nagy újdonság volt. Erről az ábráról van szó: Ha a legrosszabbkor, a dotkom lufi tete

KonyhaKontrolling

A gazdagság szintjei

A meggazdagodás mindenkinek mást jelent, de a mai bejegyzésben szeretném feltárni a különböző szintjeit. Természetesen a szintek közt is van átfedés és átválthatóság, de ez az alapmodellt

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Melyik befektetési alapot válasszuk 2025-ben?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Díjmentes előadás

Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa

Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!

Ez is érdekelhet
nagycsalados-foldgaz-arkedvezmeny-2023-foldgaz-ara-2023-gaz-ara-2023-rezsi-2023-rezsiarak-2023-rezsiszamla-2023