Pénteken letartóztatták John Rogers-t, az Egyesült Államok Központi Bankjának (Federal Reserve) egykori magas rangú tisztviselőjét, miután az amerikai ügyészek azzal vádolták, hogy érzékeny gazdasági információkat adott át Kínának – írja a Financial Times.
Rogers 2010 és 2021 között dolgozott a Fed nemzetközi pénzügyi osztályán, ahol hozzáférése volt Kínával kapcsolatos vámintézkedésekhez, politikai vitákhoz és fontos gazdasági bejelentésekhez. A pénteken nyilvánosságra hozott vádirat szerint
Rogers az információkat előbb saját e-mail címére továbbította, majd kinyomtatta és kínai tisztviselőknek adta át, akik egyetemista hallgatóknak álcázták magukat.
Az igazságügyi minisztérium közleménye szerint Rogers titkos találkozókat tartott kínai szállodákban, ahol „oktatási órák” címszó alatt adott át érzékeny információkat. A vádirat szerint Rogers fizetést is kapott kínai kapcsolataitól:
mintegy 450 000 dollárt keresett részmunkaidős professzorként a sanghaji Fudan Egyetemen.
Az ügyészek szerint a volt Fed-tisztviselő titkosított üzenetküldő alkalmazásokat használt a kommunikációra, és utazási költségeit teljes mértékben kínai partnerei állták. Jelenleg Rogers ügyvédje nem adott ki hivatalos nyilatkozatot az üggyel kapcsolatban.
A vádemelés az Egyesült Államok kormányzati szerveiből – köztük a CIA és a hadsereg – származó információk kiszivárogtatásával kapcsolatos ügyek sorába illeszkedik. Az elmúlt években az amerikai igazságügyi minisztérium egyre nyíltabban hívja fel a figyelmet a kínai kémkedés veszélyeire. Washington vádjai szerint kínai hackerek széles körű támadásokat hajtottak végre az amerikai távközlési hálózatok ellen, lehetővé téve számukra az amerikai tisztviselők kommunikációjának lehallgatását.
A kínai nagykövetség az ügy kapcsán kijelentette, hogy nem ismeri a részleteket,
de elutasítja az ország elleni vádakat, amelyek szerinte »alaptalan támadások« és „lejárató kampány” részét képezik.
Az ügynek jelentős gazdasági vetülete is van, mivel Kína a világ egyik legnagyobb amerikai államkötvény-birtokosa. A kínai kormány hivatalosan 768,6 milliárd dollárnyi amerikai államadósságot tartott kézben 2023 novemberében, így Japán után a második legnagyobb külföldi befektető. Az amerikai jegybank kamatdöntései és gazdasági előrejelzései kulcsfontosságúak a globális pénzpiacok számára, és egyes szakértők szerint a kiszivárgott információk befolyásolhatták Kína befektetési döntéseit.
A vádirat szerint Rogers 2018 óta osztotta meg az érzékeny gazdasági adatokat kínai kapcsolataival, akik a vád szerint az ország hírszerzési és biztonsági szerveinek dolgoztak.
Az FBI szerint az általa kiszivárogtatott dokumentumok között szerepeltek az Európai Központi Bank (EKB) egyik bejelentésének belső értékelései, valamint a Fed egyik igazgatójának szóló jelentések. Az ügyészek szerint Rogers 2020-ban hazudott a Fed belső vizsgálata során, amikor tagadta, hogy bármilyen érzékeny információhoz illegálisan hozzáfért volna. Az ügy kapcsán Liza Tobin, a Nemzetbiztonsági Tanács egykori Kína-szakértője figyelmeztetett arra, hogy a kínai kémkedés egyre kifinomultabb módszereket alkalmaz, és minden gyanús ajánlatot óvatosan kell kezelni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images