A kormányfő a távozó jegybankelnök, Matolcsy György méltatásával kezdte előadását,
korszakos gazdaságpolitikusnak, korszakos jegybankelnöknek nevezte az MNB jelenlegi elnökét.
Biztos vagyok benne, hogy továbbra is jelentős meghatározó szereplője marad a magyar gazdaságpolitikai gondolkodásnak
- mondta Orbán Viktor az MNB éléről március elején, mandátuma lejártával távozó jegybankelnökről.
Lámfalussy Sándor kapcsán pedig azt emelte ki:
Mindenki másnál jobban ismerte az euró működését, mégiscsak a saját találmányáról van szó, látta benne a lehetőségeket, de erről már ritkábban beszélünk, látta benne a lehetséges működési hibákat is.
E kapcsán a kormányfő kiemelte: még mindig nincs közös fiskális politika az euró mögött.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy Lámfalussy úgy gondolta, ha nem lesznek elég ügyesek az európai vezetők, nem tesznek meg fontos lépéseket, akkor az eurózóna nem minden tagja fog az euróból profitálni. Orbán Viktor emlékei szerint Lámfalussy Sándor egyszer azt mondta Christine Lagarde-nak: "ha nem változtatunk, akkor az euró csak a leggazdagabb tagállamoknak segít majd. Az eurózóna kevésbé méretes és kevésbé gazdag országai ezzel nem fognak nyerni."
A kormányfő kihangsúlyozta: "jelenlegi formájában - ahogy arra Lámfalussy Sándor figyelmeztetett minket - az euró az eleve erős és versenyképes gazdaságoknak kedvez, de nem segíti a felzárkózó gazdaságok megerősödését. Ez komoly figyelmeztetés, talán a legfontosabb hagyatéka Lámfalussy Sándornak a magyarok számára, akik még nem vagyunk tagja az Európai Uniónak."
Éppen az ő intelmeire hallgatva nem vagyunk tagja az eurózónának. Az eurózóna atyjának az öröksége Magyarország számára az a tanács, hogy vigyázzatok, ha a gazdaságotok nincs felkészülve a csatlakozásra, a csatlakozás meg fog ölni benneteket. Ezt a tanácsot mi megfogadtuk
- mondta a kormányfő.
A 2015-ben elhunyt, Magyarországot még 1949-ben, 20 évesen elhagyó Lámfalussy Sándort az euró atyjának is nevezik, ugyanis részt vett az Európai Gazdasági és Monetáris Unió alapjait lefektető Delors-bizottság munkájában, 1994 és 1997 között pedig az Európai Monetáris Intézet (az Európai Központi Bank elődje) első elnöke volt, így meghatározó szerepet játszott az EKB megalapításában.
Címlapkép forrása: EU