Az év első hónapjában Franciaországban az üzleti szektor tevékenysége tovább csökkent, immár ötödik hónapja – derül ki az S&P HCOB bmi-adatokból. A visszaesés hátterében elsősorban a gyengébb megrendelési volumen állt, bár a csökkenés üteme lassult. Néhány vállalat enyhe javulásról és növekvő ügyfélérdeklődésről számolt be.
Ennek ellenére a magánszektor teljesítménye szeptember óta a legkisebb mértékben esett vissza, jelezve némi stabilizációt.
A januári HCOB összevont bmi 48,3 pontra emelkedett a decemberi 47,5 pontról, ami négyhavi csúcsot jelent, jelezve a visszaesés lassulását. A szolgáltatási szektor üzleti aktivitási indexe 48,9 pontra csökkent a decemberi 49,3-ról, kéthavi mélypontra süllyedve.
Eközben a feldolgozóipari termelési index jelentős javulást mutatott, 45,0 pontra nőtt a decemberi 39,2 pontról, ami héthavi csúcs.
A feldolgozóipari PMI összesített mutatója szintén hét hónapja nem látott magasságba, 45,3 pontra emelkedett a decemberi 41,9 pontról.
A vállalatok jövőbeli kilátásaikra vonatkozó várakozásai azonban romlottak, a korábbi enyhe optimizmust neutrális hangulat váltotta fel. A munkaerőpiacon gyors ütemű leépítések zajlottak, különösen a határozott idejű szerződések lejárta és az önkéntes távozások pótlásának elmaradása miatt a bmi-adatok alapján.
Mindeközben a vállalatok közel négy éve először csökkentették áraikat, annak ellenére, hogy az inputköltségek emelkedtek, elsősorban a szolgáltatási szektor bérköltségei révén.
A HCOB összevont bmi-mutatója továbbra is 50 alatti értéket mutatott, jelezve a magánszektor tartós visszaesését. A gyártás azonban a legkisebb mértékű csökkenést mutatta tavaly nyár közepe óta, míg a szolgáltatásoknál a visszaesés enyhén gyorsult. A gyengébb gazdasági aktivitás fő oka a csökkenő belföldi és nemzetközi megrendelésállomány volt, bár a visszaesés üteme mérséklődött.
A feldolgozóiparban a csökkenő megrendelések ellenére a jövőbeni termelési várakozások jelentős javulást mutattak, ami némi reményt nyújtott az év további részére. A szolgáltatási szektor szereplői szintén tapasztaltak enyhe javulást az új megrendelések terén, de továbbra is magas bérköltségekkel és csökkenő árbevételi kilátásokkal küzdenek.
Az S&P kommentárja szerint a politikai bizonytalanság tovább súlyosbította a gazdasági helyzetet. François Bayrou miniszterelnök kormánya nehéz tárgyalások elé néz, hogy elkerülje a költségvetési válságot. Az év eleji visszaesés ellenére néhány iparági mutató javulást jelez, különösen a feldolgozóiparban, ami arra utal, hogy a helyzet stabilizálódhat az év további részében.
Németország is elindult az úton
Januárban a német HCOB összevont bmi 50,1 pontra emelkedett a decemberi 48,0 pontról, elérve a héthavi csúcsot, jelezve a gazdasági aktivitás enyhe bővülését. A szolgáltatási szektor üzleti aktivitási indexe 52,5 pontra nőtt az előző havi 51,2 pontról, ami hathavi csúcsot jelent.
A feldolgozóipari termelési index 45,2 pontra javult a decemberi 41,7 pontról, míg a feldolgozóipari bmi összesített mutatója 44,1 pontra emelkedett a korábbi 42,5 pontról,
mindkettő nyolc hónap óta a legmagasabb szintet érte el.
Németország magánszektorának üzleti aktivitása januárban stabilizálódott, véget vetve a 2024 második felére jellemző visszaesésnek. Az HCOB Flash Germany Composite PMI index 50,1 pontra emelkedett, jelezve a gazdasági aktivitás enyhe növekedését. Míg a szolgáltatási szektor aktivitása gyorsult, és elérte a 2024 júliusa óta nem látott ütemet, a feldolgozóipar továbbra is zsugorodott, bár a csökkenés üteme jelentősen mérséklődött. Az új megrendelések visszaesése mindkét szektorban folytatódott,
de a csökkenés üteme enyhült, miközben a cégek még meglévő rendeléseken dolgoztak.
A gyenge kereslet miatt a német vállalatok tovább csökkentették munkaerőállományukat, bár a szolgáltatási szektor hét hónap után először növelte a foglalkoztatottak számát. Az inputköltségek jelentősen emelkedtek, különösen a szolgáltatási szektorban, ahol az üzemanyagárak, a CO2-adó és a bérek növekedése hajtotta az inflációt. Ennek ellenére a feldolgozóiparban a beszerzési árak csökkenése mérséklődött, míg a szolgáltatások képesek voltak a megnövekedett költségek egy részét áthárítani az ügyfelekre, ami gyorsuló áremelkedést eredményezett.
A jövőbeli kilátások jelentősen javultak januárban, különösen a feldolgozóiparban, ahol a bizalom közel hároméves csúcsot ért el. A vállalatok a piaci kereslet fokozatos helyreállására és a választások utáni gazdasági fellendülésre számítanak.
A pozitív hangulatot tovább erősíti a német DAX index felülteljesítése az amerikai S&P 500-hoz képest januárban, ami szintén optimizmusra utal.
A gazdaság enyhe javulása azonban törékeny, és számos tényező befolyásolhatja a további fejlődést. A feldolgozóipar teljesítménye az amerikai kereskedelmi politikától és a februári német választások utáni kormányzati intézkedésektől függhet. Emellett a szolgáltatási szektor árnyomásai továbbra is kihívást jelentenek, különösen az olyan területeken, mint a szállítás és vendéglátás, ahol a költségnövekedés intenzívebb.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio