Orbán Viktor belengette: nem vétózza Magyarország az orosz szankciók hosszabbítását, miközben három meglepő feltételt is bedobott
Gazdaság

Orbán Viktor belengette: nem vétózza Magyarország az orosz szankciók hosszabbítását, miközben három meglepő feltételt is bedobott

Portfolio
Bár a péntek reggeli közrádiós interjúban három feltételt is szabott Orbán Viktor kormányfő azért cserébe, hogy az EU meghosszabbítsa a január végén lejáró oroszellenes szankciókat, összességében mégis azt üzente, hogy nem fog vétózni a magyar kormány a következő napokbeli brüsszeli döntéskor. Utóbbi azért is valószínű, mert a minap Donald Trump új amerikai elnök is belengette, hogy még keményebb szankciókat hozhat Oroszországgal és az orosz kőolaj, földgáz megmaradt vásárlóival szemben, ha az oroszok nem ülnek tárgyalóasztalhoz az ukránokkal.

Mi a lényeg?

Erős, hangzatos üzeneteket tartalmazott Orbán Viktor péntek reggeli közrádiós interjújának energiapolitikával és az oroszellenes uniós szankciókkal kapcsolatos blokkja. A miniszterelnök által bedobott három feltétel (lásd részletesen alább) meglepő árukapcsolást tartalmazott, és elsőre úgy hangzott, mintha csak akkor járulna hozzá a január 31-én lejáró oroszellenes uniós szankciók meghosszabbításához a magyar kormány, ha az ukránok három feltételt bevállalnak, és így Magyarország és Szlovákia továbbra is gond nélkül tudja vásárolni az orosz kőolajat és földgázt.

Ez a Donald Trump által belengetett, akár még keményebb oroszellenes szankciók mellett azért is tűnt meglepőnek, hiszen a trumpi energiapolitika jól láthatóan arra törekszik, hogy minél több amerikai kőolajat és cseppfolyósított földgázt tudjon eladni Európában.

Később aztán a sorok között, sőt egy konkrét mondatban is elismerte a miniszterelnök:

persze a szankciók továbbra is folytatódnak,

és a vétóról, mint csupán lehetőségről beszélt, amely "a kezünkben van". A legfrissebb brüsszeli információk is ugyanebbe az irányba haladást vázolják:

Aztán azt is kimondta a magyar kormányfő:

"én inkább ahelyett, hogy siránkoznék a szankciók következménye miatt, csak azért mondtam el, hogy legyen mindenkinek a fejében, hogy a magyar gazdaság képessége, a magyar emberek munkája, a magyar emberek energiája még előrébb tudná vinni az országot, mint ahol most vagyunk, hogyha ez a szankciós fék nem lenne rajtunk."

Sőt, erre ráerősített, amikor azt mondta, hogy

2025 egy fantasztikus év lesz, és szankciók ide, szankciók oda, energiabizonytalanság ide-oda: olyan évet fogunk produkálni, ami régen nem volt.

Ehhez számokat is említett: jelzése szerint a gazdasági növekedés egyre gyorsulni fog, és az oda vezet majd, hogy az év második felében 3,7-3,9% körüli (éves alapú negyedéves) GDP-növekedési számokat láthatunk majd.

Miket mondott pontosan a miniszterelnök?

A műsorban szóba került a Török Áramlat gázvezeték, amelyet a közelmúltban állítólagos ukrán dróntámadás ért, és amely a kormányfő múlt pénteki üzenete alapján is kiemelt jelentőségű a magyar gázellátásban:

A minapi belgrádi és pozsonyi tárgyalások eredményeként a mai műsorban azt állapította meg Orbán Viktor, utalva az év elején leállt ukrajnai orosz gáztranzitra, illetve a Szerbia felől érkező Török Áramlatra:

az ukránok ki akarnak velünk babrálni, … de meg tudjuk magunkat védeni, hogyha egységfrontban maradunk a szerbekkel.

A Török Áramlat kapcsán most azt mondta: azért is fontos ez, mert "ezen keresztül Magyarország működéséhez szükséges gázt be tudjuk hozni, sőt még a szlovák barátainknak is tudunk adni." Utóbbi kapcsán arra utalt, amit a minap Pozsonyban jelentett be, hogy évi közel 1 milliárd köbméter földgázt Szlovákia a Török Áramlaton keresztül, Magyarország felől fog megkapni.

Később azt is mondta Orbán Viktor a műsorban, hogy

ugyan az ukránok nem tudnak velünk kibabrálni az energiabiztonság szempontjából, mert van alternatív útvonalunk,

de "amit csinálnak, annak a következtében felmennek az árak."

A miniszterelnök megállapította, hogy összes tagállam jóváhagyását igénylő oroszellenes uniós "szankciós rendszer úgy rossz, ahogy van, nekünk, magyaroknak meg különösen." Ezután úgy folytatta:

Nem vétóztuk meg a szankciós rendszert, kitárgyaltunk inkább kedvezményeket Magyarország számára, de nem vétóztuk meg, mert az európai egység egy ilyen fontos ügyben az egy fontos érték.

Ezzel arra utalt, hogy a hatodik uniós szankciós csomagban időkorlát nélküli felmentést kapott Magyarország és Szlovákia az orosz vezetékes olajvásárlási embargó alól, a vezetékes orosz földgázra továbbra sincs szankció, és egyelőre a cseppfolyósított orosz földgázra sem.

Ezen kedvezmény ellenére, a részletek kifejtése nélkül, azt állapította meg Orbán Viktor az uniós oroszellenes szankciók hatásáról, hogy "Magyarország az elmúlt három évben elveszített 19 milliárd eurót a szankciók miatt", amit 7500 milliárd forintnak mondott, és megállapította: "ez iszonyú összeg". Ezután megjegyezte:

itt van napirenden a szankciók meghosszabbításának a kérdése, és én behúztam a kéziféket, és azt kértem az európai vezetőktől, hogy ezt értsék meg, hogy ezt nem lehet folytatni.

Hozzátette: "Az nem lehet, hogy Magyarországgal fizettetik meg ilyen arányban a szankciók árát", és a 7500 milliárdot már úgy állította be, mintha az az állami költségvetésből hiányozna: "Nekünk az a problémánk, hogy hiányzik a magyar kasszából 7500 milliárd forint a szankciók miatt."

Ez a három feltétel

A fenti gondolatmenettel tért rá arra a három feltételre, amelyet az oroszellenes szankciók meghosszabbítása érdekében elvár. Úgy fogalmazott: "Az ukránok, miközben az ő érdekeiket szolgálja a szankció, most beletüsszentenek a nullás lisztbe, és kibabrálnak a magyarokkal még az energia oldalán is, mert nem engedik, hogy átjöjjön a gáz Oroszországból Magyarországra."

Szerinte "az nem fog menni", hogy "mi fizetünk egyfelől megsegítendő Ukrajnát, a szankciós gazdasági következményeket, ők meg kibabrálnak velünk", és ezért segítséget kért a többi uniós állam- és kormányfőtől. A segítségkérés három konkrét témáját is megjelölte, azt jelezve, hogy ez a feltétele annak, hogy a magyar kormány hozzájáruljon az uniós oroszellenes szankciók meghosszabbításához:

  • "Azt kérjük, hogy mondassák ki az ukránokkal, hogy vissza fogják állítani a gáz útvonalat. Tehát azt lezárták, azt tessék kinyitni újra…. És ha az ukránok segítséget akarnak, például, hogy szankcionáljuk az oroszokat, akkor tessék újra kinyitni a gáz útvonalat és tessék megengedni, hogy a közép-európai országok, köztük Magyarország behozhassa Ukrajnán keresztül a gázt, amire nekünk szükségünk van."
  • "A második, hogy ne támadják mindenfajta féllegális, legális katonai eszközökkel azt az útvonalat (a Török Áramlatot – a szerk.), ahol most hozzuk a gázt, mert közben támadások érték azt az orosz területen lévő határpontot is, ahonnan a déli irányú gáz érkezik Magyarországra. Hagyják abba!"
  • "A harmadik: adjanak garanciát, hogy ezt a piszkosságot, amit most csináltak velünk szemben a gázzal, ezt nem ismétlik meg az olajjal. Tehát az olaj is rajtuk keresztül jön, és az komoly kockázat Magyarország számára." Ezzel a Barátság kőolajvezetékre utalt, amely Ukrajnán át jön, és bár az orosz-ukrán tranzitszerződés 2029 végéig hatályos, de a háborúban bármikor történhetnek olyan cselekmények, amelyek esetleg ellehetetlenítik ennek a vezetéknek a működését.

A fentiek alapján Orbán Viktor leszögezte, az ukrán vezetésre utalva:

Ha azt akarják, hogy Európa továbbra is szankcionálja az oroszokat, és mi fizessük ennek az árát, akkor legalább annyit tegyenek meg, hogy a pénzügyi veszteségeinket csökkentik, ahogy nem viselkednek ilyen eszement módon, ahogy most teszik.

Mennek a háttérben a tárgyalások

Ezután jött az a műsorvezetői kérdés, hogy mégis mennyi esély van ennek a három feltételnek a teljesítéséhez, főleg úgy, hogy a következő egy hétben kellene dönteni az oroszellenes szankciók meghosszabbításáról, különben azok január 31-én hatályukat veszítik.

A kormányfő úgy reagált:

Ez nagyon egyszerű dolog, amit kellene, hogy a brüsszeliek fölveszik a telefont, és azt mondják, kedves ukrán elvtársak, jó móka volt, vége van, ezt nem csinálhatjátok. És ezt csináljátok a közép-európai országokkal, akik a mi tagjaink.

Leszögezte: "Brüsszel a mi érdekeinket kell, hogy képviselje. Tehát meg kell érteni, hogy kedves ukrán elvtársak: nem babrálhattok ki a közép-európai országokkal, akik közben a ti érdekeiteket szolgáló szankciók árát megfizetik. Úgyhogy viselkedjetek normálisan, és állítsátok vissza azt a szállítást."

Orbán Viktor szerint "Ez egy telefonhívás, tehát ha Brüsszelben van akarat, akkor van" (szállítás – a szerk.) Ezután felfedte: "arról próbálom győzködni a barátainkat, mármint Brüsszelben, segítsenek már nekünk ebben. Ne Ukrajna érdekét képviseljék Magyarországgal szemben, hanem a közép-európai országok érdekét érvényesítsék Ukrajnával szemben, aki ráadásul nekünk van kiszolgáltatva. Ne minket akarjanak meggyőzni, hogy ne állítsuk meg a szankciókat, hanem az ukránokat győzzék meg, hogy biztosítsák a szankciók folytatásának a föltételét. Ezt kérjük tőlük, erről folyik most egy higgadt hangú, nyugodt, kiegyensúlyozott párbeszéd Brüsszel és Budapest között."

A szankciók mellett is fantasztikus lesz az év

A műsorvezető feltette a kérdést, hogy a szankciók esetleges folytatása és a drága energia hogyan befolyásolhatja az idei gazdaságpolitikai céloknak a megvalósítását, amelyre a kormányfő kimondta a kulcsmondatot:

Egy nehéz kérdéshez érkeztünk, mert persze továbbra is a szankciók folytatódnak.

Gyorsan hozzátette: "Magyarország meg tudja állítani persze, de akkor leszakad az ég, meg a föld Brüsszelben, de kétségkívül a lehetőség a kezünkben van. Tehát ha mi nem állítjuk meg a szankciókat és azok folytatódnak, akkor annak az árát továbbra is fizetni kell."

Ezzel együtt rögzítette: "én inkább ahelyett, hogy siránkoznék a szankciók következménye miatt, csak azért mondtam el, hogy legyen mindenkinek a fejében, hogy a magyar gazdaság képessége, a magyar emberek munkája, a magyar emberek energiája még előrébb tudná vinni az országot, mint ahol most vagyunk, hogyha ez a szankciós fék nem lenne rajtunk, ez a zabla nem lenne a szánkban."

Végül leszögezte:

én tartom továbbra is, amit vállaltam, hogy 2025 egy fantasztikus év lesz, és szankciók ide, szankciók oda, energiabizonytalanság ide-oda: olyan évet fogunk produkálni, ami régen nem volt.

Ennek alátámasztására a műsor legvégén, az "izmos középosztályunk van" téma kapcsán kijelentette:

az év végén, harmadik-negyedik negyedévben 3,6-3,9, majdnem 4 százalék körüli növekedés lesz már, és megyünk fölfele, 26-ra.

Végül saját korábbi üzeneteit is árnyalva leszögezte: "dolgozni kell a kormánynak, nem külföldre mutogatni, nem az ukránokról beszélni, nem a szankciókról. Azzal majd együtt élünk, és ha elég erősek leszünk, akkor meg is akasztjuk és kitöröljük a szankciós rendszert az európai gazdaságpolitikából".

Címlapkép forrása: MTI Fotó/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

KonyhaKontrolling

Ne hallgass senkire!

Az elmúlt hetek hírei miatt úgy éreztem, ideje megint elővenni az  influencereket/értékesítőket. Ez sajnos olyasmi, amiről bármikor összejön egy csokorra való. Röviden összefoglalva: r

Holdblog

Men in Finance (HOLD After Hours)

E heti adásunkban lesz Trump, meg még egy csomó csaló, miközben a Men in Finance buli fékezhetetlenül dagad a résztvevő fiúk és lányok növekvő számától. Jó... The post Men in Finance

Holdblog

A nagy PMÁP-döntés

A HOLD társalapítóját, Szabó Lászlót hívta meg a Telex Téma podcastbe Brückner Gergely, a lap újságírója. Az idei év egyik legforróbb témájáról beszélgettek: ki mit... The post A nagy

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brutális járványhullám van Magyarországon - Ezért beteg most mindenki körülötted

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet
adatbiztonság-adatvédelem-információbiztonság-informatika-kiberbűnözés-kibertámadás-programozó-számítógép-technológia