A légszennyezés és az agyi egészség közötti kapcsolat vizsgálata mintegy két évtizede kezdődött, amikor mexikóvárosi háziállatoknál fedeztek fel agyi elváltozásokat a krónikus légszennyezés következtében. Azóta számos tanulmány erősítette meg ezt az összefüggést. Egy 2022-es brit kormánybizottsági jelentés 69 kutatás áttekintése után arra a következtetésre jutott, hogy a légszennyezés valószínűleg felgyorsítja az időskorban jelentkező kognitív hanyatlást és növeli a demencia kockázatát.
Otto-Emil Jutila, az Edinburgh-i Egyetem kutatója és a tanulmány vezető szerzője hangsúlyozta: "Míg a légszennyezésnek a demencia késői életkori kockázati tényezőjeként betöltött szerepét széles körben vizsgálták, a légszennyezés egész életünkre gyakorolt hatásáról kevesebbet tudunk".
A kutatók egy 2004-ben indult, az agy és az öregedés témakörében végzett vizsgálat adatait elemezték. A tanulmányba több mint 1000, 1936-ban született, Edinburgh környékén felnőtt személyt vontak be. A résztvevőket 70 éves koruktól kezdve háromévente vizsgálták. 2019-re a csoport 17%-ánál, azaz körülbelül minden hatodik embernél diagnosztizáltak demenciát.
A kutatók következő lépésként rekonstruálták a résztvevők gyermekkori környezetének légszennyezettségi adatait. Az eredmények, bár nem érték el a teljes statisztikai szignifikanciát, több érdekes mintázatot is mutattak.
A legerősebb összefüggés az 1936-os légszennyezés és a későbbi demencia, köztük az Alzheimer-kór kockázata között mutatkozott. Ebben az időben a vizsgálatban résztvevők még magzati korban voltak vagy egy évnél fiatalabbak.
Jutila kiemelte: "A légszennyezésnek való kitettség az egész élet során jelentkező probléma, amely hosszú távon káros hatással van az egészségre. Tanulmányunk megerősíti a légszennyezésnek való kitettség csökkentésének fontosságát az egész élet során, különösen a veszélyeztetett időszakokban, a születés előtti és a korai gyermekkorban."
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images