Donald Trump második hivatali idejének első napján jelentette be az USA kilépését a WHO-ból, azzal vádolva a szervezetet, hogy nem megfelelően kezelte a Covid-19 világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat. Az ENSZ megerősítette, hogy az Egyesült Államok 2026. január 22-én lép ki hivatalosan a szervezetből.
Ez a bejelentés súlyosbította a pénzügyi helyzetünket
- írta Tedros a január 23-án írt feljegyzésben. Az Egyesült Államok a WHO legnagyobb pénzügyi támogatója volt, a szervezet teljes finanszírozásának mintegy 18%-át biztosította. A WHO legutóbbi, 2024-2025-re szóló kétéves költségvetése 6,8 milliárd dollár volt.
A WHO már korábban is dolgozott a szervezet reformján és finanszírozásának átalakításán. A tagállamok megemelték kötelező díjaikat és hozzájárultak egy tavaly indított beruházási fordulóhoz.
A feljegyzés szerint azonban további finanszírozásra lesz szükség, miközben a költségeket is csökkenteni kell.
A tervezett intézkedések között szerepel, hogy kivételes jóváhagyás nélkül minden ülést virtuálisan tartanának, korlátoznák az informatikai berendezések cseréjét, és felfüggesztenék az irodák felújítását, kivéve, ha az a biztonsághoz vagy a már jóváhagyott költségcsökkentéshez kapcsolódik.
A genfi székhelyű WHO mindent megtesz a személyzet támogatásáért és védelméért a nehéz időszakban.
Ez az intézkedéscsomag nem átfogó, és a későbbiekben még többet fognak bejelenteni
- áll a feljegyzésben.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock