Az indiai olajfinomítók minden rendelkezésre álló lehetőséget megvizsgálnak, hogy pótolják a legutóbbi amerikai szankciói által sújtott és emiatt kieső orosz kőolajimportot. Ez viszont nem lesz egyszerű, ugyanis nagyjából napi 1,8 millió hordót, vagyis
az ország teljes importjának egyharmadát kellene más forrásból beszerezni.
A kereskedők szerint ez még akkor is komoly kihívást jelentene, ha bőséges lenne a kínálat a piacon. Jelenleg viszont épp az látható, hogy az OPEC szövetség, amely a legnagyobb olajkitermelő országokat tömöríti, folyamatosan arról számol be, hogy csökkentik a kitermelésüket.
A keresés már meg is kezdődött, az állami tulajdonú olajfinomítók az elmúlt hetekben számos tendert írtak ki az hiányzó mennyiségek pótlására. India nem válogat, lényegében a világ minden részén érdeklődik az elérhető olajkészletekről, így a Közel-Kelet, Afrika és az Egyesült Államok is szóba került. Arról viszont, hogy mennyire sürgős az átállás, nincs egyetértés:
- A kiírt tenderek alapján az olajfinomítók már februárban új szállítmányokhoz juthatnak, ami sürgősségre utal, tekintve, hogy már január vége van.
- Ez azonban ellentmond a magas rangú kormánytisztviselők nyilatkozatainak, akik többször is optimizmusuknak adtak hangot, miszerint az orosz nyersolaj továbbra is megtalálja azokat a kerülőutakat, amelyek lehetővé teszik ezen mennyiségek importját.
Ami biztos, hogy India nem tétlenkedik: a nagyobb olajipari vállalatok már tárgyalnak Szaúd-Arábiával és Abu Dhabival. Ezzel gyakorlatilag visszatér az arab országok olajforrásaihoz, miután két évig - opportunista módon - az "akciós" orosz nyersolajat részesítették előnyben. Ez azért van így, mert a szankciók miatt Oroszország szűkebb körnek kínálhatta fel az exportját, a vásárlók pedig kihasználva a helyzetet csak nyomott áron voltak hajlandóak átvenni az orosz nyersolajat.
Bár Amerika valószínűleg nem tud minden szankciót érvényre juttatni a kereskedőkkel, az orosz tankerekkel és a kereskedelmi partnereikkel szemben, de a finomítók attól való félelme, hogy belekeverednek a büntetőintézkedésekbe, arra készteti az USA legnagyobb kereskedelmi partnereit, hogy ne vállaljanak ilyen kockázatot.
Az arab országok mellet Hardeep Singh Puri olajminiszter azt is felvetette, hogy India több olajat vehetne az Egyesült Államokból, hivatkozva a Trump-kormányzatnak a kitermelés növelésére irányuló tervére.
Bárkivel megegyezünk, aki szállítani tud (kőolajat - a szerk.)
- mondta Puri a hét elején egy iparági rendezvény keretein belül.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images