Hernádi szerint a trend egyértelmű, mivel évek óta emelkedik az amerikai olaj, illetve főleg LNG-részarány a világ energiamixében. Elmondta, hogy az orosz-ukrán háború 3 évvel ezelőtti kitörése óta Európa az amerikai LNG legnagyobb vásárlója lett. Ezt jól szemlélteti az is, hogy amíg a Covid-járvány előtt a kontinensre érkező cseppfolyós földgáz 21 százaléka származott az USA-ból, addigra ez az arány tavaly már 48 százalékos volt.
Ezzel Hernádi szerint láthatóan kiszorul az eddigi piacvezető energiahordozó,
az orosz földgáz.
éppen ezért egy, már régóta zajló folyamat felgyorsítására kell felkészülni a Mol elnök-vezérigazgatója szerint.
Elmondta, hogy az Északi Áramlat vezeték felrobbantásával az orosz vezetékes gáz már teret vesztett, a következő cél pedig a keletről érkező LNG visszaszorítása lehet. Az Európai Bizottság tervei szerint is a teljes orosz energiahordozókról való leválás lenne a cél, de a helyzet nem ennyire egyszerű Hernádi szerint.
Szerinte a nagy kérdés az kérdés, hogy
az amerikai gáz importja valóban kedvező-e Európa számára?
Érvelése szerint ugyanis az energiaárak jelenleg háromszor magasabbak az európai vállalatok számára, mint az amerikaiaknak, és a legolcsóbb lehetőség továbbra is az orosz LNG. Ehhez pedig az EU-nak jelentős pénzügyi erőforrásokat kellene fordítania arra, hogy új energia-infrastruktúrával az amerikai importot befogadó rendszert építsen,
azonban ennek következményeként a verseny erősen korlátozottá válhat.
Éppen ezért az új energia-infrastruktúrát felépülésére irányuló Jørgensen-terv helyett Hernádi szerint egy úgynevezett szuverenitási tervre lenne szükség, amely lehetővé tenné, hogy Európa ne váljon újabb energiafüggőségek áldozatává.
Hernádi szerint "nem megoldás az, ha megcsonkítjuk magunkat, és elvágjuk a kőolajszállító Barátság vezetéket, és az sem, ha kiiktatjuk a gázszállító Testvériséget, valamint a teljes leválás sem, mert nehezen visszafordítható folyamatokat indít el, és áremelkedéshez vezet."
Összességében a Mol elnök-vezérigazgatója azt hangsúlyozta, hogy
Piaci alapon dőljön el, hogy amerikai lng vagy orosz vezetékes gáz jöjjön.
Címlapkép forrása: Portfolio