Ma hozta nyilvánosságra az Ember független nemzetközi think tank a European Electricty Review 2025 című kiadványt, amely az európai villamosenergia termelési trendek és annak mögöttes összetétele szempontjából kiemelkedően jó áttekintést nyújt.
A friss jelentés szerint
a 25 százalékos hazai részesedés a kontinens legjobbja a 22 százalékos görög és 21 százalékos spanyol mutató előtt.
2019-re még csak 4 százalékos magyar adatot jelez az elemzés, ezzel a legnagyobb arányú növekedés is a miénk az elmúlt öt évben – emeli ki a tárca.
A 25%-os tavalyi tényadat teljesen megegyezik a Portfolio októberi elemzésében előrevetített értékkel, amelyet a 2023-as európai rangsor és a tavaly látott magyarországi naperőművi kapacitásnövekedés alapján vázoltunk az alábbi grafikon segítségével.
Az EM közleménye megjegyezi:
Hollandia mellett Magyarország büszkélkedhet még azzal, hogy a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon fedezték a hazai áramigények több mint 80 százalékát a naperőművek.
Az Ember anyagának szerzők megjegyzik, hogy 2023-hoz képest ez leginkább hazánk esetében mutat érdemi előrelépést, tavalyelőtt ugyanis még csak 10 ilyen napot regisztráltak. A Paksi Atomerőmű közreműködésével, kedvező időjárás mellett, egyre többször vagyunk képesek a belföldi szükségleteket kizárólag karbonmentes forrásból kiszolgálni, ahogy egyre gyakrabban jut exportra is a megtermelt áramból – emeli ki a tárca.
Végül felidézik a minap már közzétett egész éves magyarországi naperőművi statisztikák főbb adatait, így azt, hogy Magyarországon 2025 elejére már több mint 7550 megawatt napenergia kapacitás létesült, negyedével több, mint amennyit korábban 2030-ra becsültek.
A meglévő beépített teljesítmény négyötöde 2020 óta állt üzembe. 2022-től egymást követő három évben nőtt legalább 1200 megawattal a hazai napelemes kapacitás. A Nemzeti Energia- és Klímatervben rögzített új célszám 12000 megawatt a következő évtized elejére. Emellett az is lényeges, hogy már közel 300 ezer háztartási méretű kiserőmű üzemel az országban, döntően családi házak tetején.
Címlapkép forrása: Energiaügyi Minisztérium Facebook-oldala