Egyelőre nincs jele a globális olajfogyasztás tetőzésének
Gazdaság

Egyelőre nincs jele a globális olajfogyasztás tetőzésének

Nagyrészt az északi félteke utóbbi években megszokottnál hidegebb időjárása következtében a vártnál magasabb szintre emelkedett a világ kőolajigénye 2024 utolsó negyedévében. A fogyasztásnövekedés a gazdasági kilátások javulásával 2025-ben is folytatódhat a Nemzetközi Energiaügynökség szerint, és elérheti azt a szintet, melyet a szervezet a 2030 előtt várható keresleti tetőzésre korábban előre jelzett.

Jelentősen, mintegy 1,5 millió hordó/nap (mb/d) mértékben erősödött a világ olajkereslete 2024 negyedik negyedévében az előző év hasonló időszakához képest, részben szezonális hatások miatt. A robusztusnak mondható növekedés a legnagyobb 2023 utolsó negyedéve óta, és érdemben (+260 ezer hordó/nap) meghaladja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) korábbi előrejelzését.

A fogyasztás növekedéséhez az északi félgömb hidegebb időjárása mellett az általában alacsonyabb üzemanyagárak, valamint a bőséges petrolkémiai alapanyagellátás egyaránt hozzájárult

az IEA januári piaci jelentése szerint. A téli fűtési szezon viszonylag enyhe kezdetét követően decemberben határozottan hidegebbre fordult az idő Kanadában, az Egyesült Államok északi és középső régióiban, Európa nagy részén, Oroszországban, Kínában és Japánban. Ennek következtében az úgynevezett fűtési foknapok száma (lényegében a fűtési igény) jóval magasabban alakult az egy évvel korábbinál, és valamivel meghaladta az ötéves átlagot is, ami növelte az olajkeresletet.

A szervezet szerint a keresletnövekedés idén is folytatódhat, részben a gazdasági kilátások mérsékelt javulásának köszönhetően. Így miután 2024-ben a globális olajfogyasztás növekedése 940 ezer hordó/nap volt, 2025-ben 1,05 millió hordó/nap lehet, az olajfelhasználás pedig elérheti 104 millió hordó/nap szintet.

Ez már közel az, vagy azt meghaladó szint, melyet az IEA 2024-es prognózisaiban a 2030 előtt valószínűsített keresleti tetőzéshez rendelt.

Az Energiaügynökség a tavaly nyáron kiadott, 2030-ig kitekintő elemzésében és előrejelzésében az évtized végére 105,4 millió hordó/nap éves globális olajkeresletet prognosztizált, míg az őszi éves jelentésének (World Energy Outlook - WEO 2024) alapeseti forgatókönyve szerint a kereslet 2030 előtt tetőzik, alig kevesebb, mint 102 millió hordó/nap szinten.

Mivel a januári jelentés alapján 2025-ben még gyorsul is a keresletnövekedés,

a világ távolabb kerülhet a 2050-es klímasemlegesség eléréshez szükségesnek tartott szcenáriótól, amely alapján a globális olajigénynek a jelenleginek alig több mint felére, 58 mb/d-re kellene süllyednie 2035-ig.

Az IEA új piaci várakozása szerint a világ olajellátása 2025-ben 1,8 millió hordó/nap emelkedéssel elérheti a 104,7 millió hordó/nap értéket, miután 2024-ben 660 ezer hordó/nap volt. Mindez a tartalékokat, valamint a részben a szankciókból adódó lehetséges ellátási kockázatokat és zavarokat is figyelembe véve azt jelentheti, hogy a piac kereslet-kínálati egyensúlya kényelmesen tartható lesz 2025-ben a jelentés alapján.

Ez az orosz és iráni olajra kivetett amerikai szankciók, a hideg miatti növekvő kereslet, valamint az egyéb ellátási kockázatok mellett is igaz, melyek következtében január az irányadó Brent nyersolaj hordónkénti árfolyama négy hónapos csúcsra, 81 dollár fölé emelkedett, mielőtt a jegyzés lefelé vette az irányt.

A kitermelés növekedése a 2030-ig terjedő időszakban is meghaladhatja a kereslet bővülését, és az évtized végén elérheti a 113,8 millió hordó/nap szintet is, amely masszívan, 8 millió mb/d-vel haladhatja meg az akkorra előre jelzett globális keresletet.

Amint azonban azt az IEA a WEO-ban és a 2024-es hosszú távú előrejelzéseiben is kifejti,

az olajpiaci kilátásokat számos bizonytalanság terheli a makrogazdasági környezet, az energiaátmenettel kapcsolatos szabályozás és trendek (beleértve az elektrifikációt vagy a műanyagok felhasználásával összefüggő változásokat is), illetve a hatékonysági beruházások példátlan felfutása következtében.

Az Energiaügynökség januári piaci jelentésében a 2025-ös globális olajkeresletre előre jelzett 104 mb/d többé-kevésbé összhangban áll más meghatározó szervezetek prognózisaival is. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy mivel a vállalatok és szervezetek eltérő pozíciókból, eltérő módszertant, feltételezéseket és adatokat alkalmaznak a kereslet modellezése során, ez olykor jelentős eltéréséket eredményezhet az előrejelzésekben.

Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala (EIA) szintén januári riportjában a világ olajigényét az idei évre 104,1 mb/d körül várja a 2024-es 102,8 mb/d után, 2026-ra pedig 105,1 mb/d kereslettel számol.

A BP ugyanakkor már 2025-re várja a globális olajfogyasztás tetőzését, 102 mb/d szinten a 2024-es előrejelzésében.

Az Exxon Mobil várakozása radikálisan eltér az előzőektől, az olajvállalat szintén 2024-es nagy jelentésében azzal számolt, hogy a világ olajigénye 2030 után tetőzhet, de a vizsgált időtávon, vagyis 2050-ig alig csökken majd a maihoz képest, és végig 100 mb/d fölött alakul majd.

Ehhez hasonló szcenárió megvalósulását vetíti előre a Goldman Sachs is. A pénzügyi szolgáltató alapeseti forgatókönyvében arra számít, hogy a világ olajigénye 2034-ben tetőzik majd 110 millió hordó/nap szinten, de az elektromos autók lassabb terjedését feltételező forgatókönyv alapján az olajkereslet még 2040-ben is 113 mb/d lehet.

Az IEA elemzését megkérdőjelező, azt lényegében science fictionnek tituláló OPEC (Kőolaj-exportáló Országok Szervezete) pedig már 2025-re 115 mb/d globális olajkeresletet prognosztizál, ami 2050-re elérheti a 120 mb/d szintet is az olajkartell szerint.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Akciós bankbetétek: ne olyan gyorsan

Elkezdődnek a kamatfizetések a prémium állampapíroknál, így többen keresnek alternatív befektetési formát, hiszen mostantól sokkal kevesebb kamatot fog fizetni az inflációkövető állampapí

Holdblog

Piaci hiszti vagy hatékony fogadók?

Az tény, hogy gondban van a világ egyik legerősebb csapata, de az nem biztos, hogy a fogadók jól látják a helyzetet. A Manchester City teljesítményére... The post Piaci hiszti vagy hatékony foga

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kiveszed a pénzt az állampapírokból, de nem tudod, hová tedd? Mutatjuk a lehetőségeket!

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet
baba babakötvény gyerek gyermek