A bombafenyegetés miatt a rendősrég büntetőeljárás keretében eljárást indított - jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. Példaként megemlítette a tavalyi szlovákiai bombafenyegetést.
A Btk. börtönbüntetéssel bünteti - válaszolt a bombariadóval kapcsolatos büntetési tétel felvetésére Gulyás, hozzátéve, hogy a bíróság hatáskörébe tartozik a büntetési tétel kiszabása. Súlyosbító körülmény, hogy a köznyugalmat nem kismértékben, hanem súlyosan zavarták meg, és nem egy iskolában, hanem több mint 100-ban - magyarázta a miniszter. Minősített esetről van szó, a köznyugalmat fenyegették - ezért pedig börtönbüntetés jár - jelezte.
Egy kérdésre válaszolva, hogy kész-e a kormány a büntető törvénykönyv szigorítására elrettentés céljából, Gulyás Gergely kifejtette: mi azok vagyunk, akik általában szigorítjuk a Büntető törvénykönyvet és a nagyobb szigor mellett állunk, a legfontosabb most szerinte azonban a feldertés. Aki ilyet tesz, az jó, ha minél előbb börtönbe kerül és jó, ha minél hosszabb ideig marad ott, ezzel egyetértek, de a lényeg, hogy ne lehessen ilyet tenni büntetlenül - magyarázta a miniszter.
Ha ilyen javaslat van, mi nyitottak vagyunk a szigorításra is
- mondta a miniszter.
Amennyiben a bombariadó célja a lakosság megfélemlítése vagy állami szerv kényszerítése valamilyen cselekményre, az elkövető terrorcselekmény bűntettét is megvalósíthatja, amely súlyosabb büntetést von maga után.
A terrorcselekménnyel fenyegetés (Btk. 316. §-a) bűntette két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A bírósági gyakorlatban a közveszéllyel fenyegetés (Btk. 338. §) és a terrorcselekménnyel fenyegetés (Btk. 316. §) elhatárolása fontos szerepet játszik. A Kúria egy eseti döntésében rámutatott, hogy a terrorcselekménnyel fenyegetés megvalósulásához nem szükséges, hogy az elkövetőnek tényleges lehetősége legyen a fenyegetés beváltására; elegendő a fenyegetés komolysága és a kényszerítési célzat. Az elkövető szándéka és a fenyegetés jellege alapján a cselekmény minősülhet közveszéllyel fenyegetésnek is, amely enyhébb megítélés alá esik. A közveszéllyel fenyegetés vétsége esetén a büntetési tétel legfeljebb két évig terjedő szabadságvesztés. A konkrét esetben, ha a fenyegető levelekben robbantással fenyegettek, és a hatóságok ezt terrorcselekménnyel fenyegetésnek minősítik, az elkövetőt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetik. Azonban a pontos minősítés és a kiszabott büntetés mértéke a bíróság mérlegelésétől függ, figyelembe véve az elkövetés körülményeit és az elkövető szándékát.
Mit tudunk eddig?
Valószínűleg egy helyről származó, hasonló tartalmú elektronikus levél érkezett több oktatási intézménybe csütörtök reggel - írta az Országos Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon a Bombariadók országszerte című közleményében.
Különböző iskolákból származó információk szerint ezt a fenyegetést kapták meg az intézmények emailben. A fenyegető levél szerint az iskolában robbanószerkezetet helyeztek el.
"Itt az ideie, hogy áldott műveleteinket kiterjesszük Európa szívére, a hitetlenség és képmutatás bástyájára" - hangzik a szöveg.
Címlapkép forrása: Portfolio