Az alapvető élelmiszerek fogyasztóiár-képzését eddig is az erős verseny határozta meg, amelynek az alapja a tisztességes beszerzési ár. Ezért fontos, hogy a hatékonyság erősítésének, illetve a vásárlói igények magas színvonalú kielégítésének igénye az élelmiszer ellátási lánc minden pontján érvényesüljön - hívják fel a figyelmet.
A kereskedők olyan kínálati portfólió kialakítására törekszenek, amely egyaránt figyelembe veszi a vevők elvárásait, fogyasztói szokásait, valamint a - lehetőség szerint hazai - élelmiszer szállítók kapacitásait, ajánlati kondícióit.
Az OKSZ élelmiszerkereskedő tagjai remélik, hogy
a hazai termelők, beszállítók is csatasorba állnak az NGM és az OKSZ mellett az infláció elleni harcban
- írják.
Az NGM azt írta szerdán, hogy 100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre annak érdekében, hogy kordában tartsák a növekvő élelmiszerinflációt.
A legfrissebb adatok szerint az élelmiszerinfláció meghaladja az 5 százalékot.
Ebben nemzetközi tényezők (nyerstej, gabona árának emelkedése) játszanak szerepet, azonban egyes termékek esetén jelentős kiskereskedelmi árrés-emelkedést is tapasztalhattak az emberek. 2024 elején ennél kisebb mértékben emelkedtek az élelmiszerárak, márciusban 0,7 százalékos volt, tavasszal 1 százalék körül mozgott.
A kormány 2023. július 1-je óta működteti az infláció az online árfigyelő rendszert, amivel összehasonlíthatók az egyes boltok árai.
A tárca állítása szerint az első 3 hónap során a kezdeti 62 termékkategóriából 56 termékkategóriában, átlagosan 6,7 százalékkal csökkentek az átlagárak.
Címlapkép forrása: Shutterstock