640 milliárd dolláros csapás érheti a világkereskedelmet
Gazdaság

640 milliárd dolláros csapás érheti a világkereskedelmet

Portfolio
Donald Trump, az USA hétfőn beiktatott elnöke, valószínűleg jelentős változásokat vezet be az Egyesült Államok kereskedelmi politikájában. Az elnök első munkanapján bejelentette, hogy február 1-től általános, 10 százalékos vámtételt tervez bevezetni a Kínából érkező termékekre, fontolóra veszi 25 százalékos vámok kivetését Kanadára és Mexikóra, de az aggasztó kereskedelmi többlet miatt az EU esetében is új vámok lehetnek. A Boston Consulting Group (BCG) friss, Global Trade jelentése szerint a vámoknak komoly hatása lesz a világkereskedelemre.

Az elnök a kampányában azt mondta, hogy 60%-os vámot vet ki a kínai árukra, 25%-os vámot a Kanadából és Mexikóból származó behozatalra, és 20%-os vámot az összes többi országból származó behozatalra. Amennyiben ez bekövetkezik, akkor ezek a Boston Consulting Group (BCG) friss, Global Trade jelentése szerint 640 milliárd dollárral növelnék az Egyesült Államok 10 legnagyobb partnerének kereskedelmi költségeit a 2023-as költségszinthez képest.

Ez a plusz költség 102 milliárd dollárt jelent az Európai Unió számára, és a legnagyobb hatással az autóipari szektorra lenne,

leginkább az EU, Mexikó és Japán jármű- és járműalkatrész exportjában. A kínai árukra kivetett magasabb vámok leginkább a szórakoztató elektronikai cikkeket, az elektromos gépeket és a divatcikkeket érintenék.

Mivel az Egyesült Államok, mint kereskedelmi blokk a BCG várakozásai szerint megszilárdul miközben erősen csökkenti függését Kínától, Kína, mint kereskedelmi partner jelentősége a világ többi részén felértékelődik. Fennáll annak a veszélye is, hogy Kína rekordszintű kereskedelmi többlete, amit a feldolgozóiparban keletkező növekvő többletkapacitása teremt, nem csak az Egyesült Államokban és az EU-ban, hanem potenciálisan Indiában és más kereskedelmi partnereknél is visszatetszést vált ki.

Kína kereskedelme várhatóan stagnál vagy csökken majd az EU-val, visszaesik az Egyesült Királysággal, Kanadával, Dél-Koreával, Japánnal, Ausztráliával és Új-Zélanddal, de nagymértékben fellendül az úgy nevezett Globális Déllel. A Kínát nem, de Indiával együtt 133 délkelet-ázsiai és afrikai országot magába foglaló – a világ népességének 62, és a világ GDP-jének 18 százalékát adó – Globális Déllel Kína kereskedelme 1250 milliárd dollárral fog nőni 2033-ig, miközben ennek a régiónak az államai mind nagyobb mértékben fognak hozzájárulni a globális ellátási láncokhoz.

A vámok széles körű emelése nélkül a világkereskedelmi forgalom, a szolgáltatások export-importját nem számolva, csak az áruforgalmat figyelembe véve, évente átlagosan 2,9%-kal növekedne, és 2033-ra elérné a 29 ezer milliárd dollárt, a BCG előrejelzése szerint.

Európai hatások

Az elemzés úgy számol, hogy a geopolitikai feszültségek, az energiabiztonsági és a szabályozási kihívások arra késztetik az EU-t, hogy újraértékelje a hagyományos kereskedelmi kapcsolatait. A blokk külkereskedelmi forgalma várhatóan évi 2 százalékkal fog növekedni 2033-ig, annak ellenére, hogy a geopolitikai feszültségek és az energiabiztonsággal kapcsolatos aggályok lesznek vannak az EU kereskedelmi kilátásaira is, fogalmaz a BCG „Nagyhatalmak, geopolitika és a kereskedelem jövője” című előrejelzése.

A BCG előrejelzése szerint az EU és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi forgalom 303 milliárd dollárral fog növekedni a következő évtizedben, ami nagyrészt az EU LNG (cseppfolyós földgáz) importjának lesz köszönhető.

Az EU kereskedelme a várakozások szerint felgyorsul Indiával, Törökországgal, emellett a BCG arra számít, hogy az EU és Afrika kapcsolata gyors fejlődésnek indul. Észak-Afrika az EU gyártási ellátási láncainak fontos helyszínévé, és Európa zöldátmenethez szükséges energia és ásványi anyagok nagyobb forrásává válik.

Az EU és India kereskedelmi forgalma ugyanebben az időszakban várhatóan évente 6 százalékkal nő, főleg az információtechnológiához, a gyógyszeriparhoz és az ipari termeléshez kötődő kereskedelemnek köszönhetően.

Az EU Oroszországgal folytatott kereskedelme ugyanakkor 2023-hoz képest várhatóan 106 milliárd dollárral fog mérséklődni 2033-ra, mivel az EU továbbra is csökkenti az orosz energiaimportot és gazdasági szankciókat hajt végre.

Az Unió szempontjából a megfigyelhető valamennyi tendenciának jelentős geopolitikai vonatkozásai lesznek, amint azt a Draghi-jelentés is megjegyzi. Az EU többé nem támaszkodhat a globális kereskedelem nagymértékű növekedésére vagy a meglévő kereskedelmi kapcsolataira. A feltörekvő gazdaságokkal való szorosabb kapcsolatok és az erősebb uniós belső piac szintén fontos lesz a jövőben, fogalmaz a BCG.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

A nagy PMÁP-döntés

A HOLD társalapítóját, Szabó Lászlót hívta meg a Telex Téma podcastbe Brückner Gergely, a lap újságírója. Az...

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brutális járványhullám van Magyarországon - Ezért beteg most mindenki körülötted

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
bombariadó iskolák