Ez a példa nélküli lépés várhatóan jelentős ellenállásba ütközik a kongresszusban, még a demokrata képviselők körében is - jegyzi meg a Reuters hírügynökség.
Az Egyesült Államok jelenleg évente kevesebb mint 100 milliárd dollárt szed be az importált árukra kivetett kereskedelmi vámokból. Ez az összeg a szövetségi kormány bevételeinek csak kis részét teszi ki, és ritkán kerül szóba a washingtoni költségvetési vitákban.
Trump és tanácsadói szerint a vámokat a személyi és társasági adókhoz hasonlóan
kívánják felhasználni a kormányzati programok finanszírozására és az ígért adócsökkentések fedezésére.
Az elnök beiktatási beszédében kijelentette: "ahelyett, hogy polgárainkat adóztatnánk meg, hogy más országokat gazdagítsunk, a külföldi országokat fogjuk megadóztatni, hogy polgárainkat gazdagítsuk."
Peter Navarro, Trump tanácsadója a CNBC-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta a vámok jelentőségét az adócsökkentési vitában. Szerinte egy 10%-os vám "körülbelül 350-400 milliárd dollár bevételt jelent".
A terv azonban számos kihívással néz szembe. Republikánus törvényhozók és kereskedelmi elemzők aggódnak a vámbevételek megbízhatósága és tartóssága miatt, valamint a kereskedelmi háborúk potenciális negatív hatásai miatt, amely egyes körzetekben és választóiknál jelenhet meg.
Ralph Norman republikánus képviselő a Reutersnek úgy fogalmazott, hogy Trump bármilyen törekvése a vámok törvénybe iktatására nehéz lesz a kongresszusban.
A szakértők szerint technikailag lehetséges olyan vámpolitikát találni, amely ellensúlyozná a Trump-féle adócsökkentéseket, de kétséges, hogy ehhez meglenne a politikai támogatás. Bobby Kogan, a Center for American Progress vezető igazgatója szerint "kizárt, hogy ehhez meglenne a többségük".
A képviselőház adóügyekkel elsődlegesen foglalkozó bizottsága (Ways and Means bizottsága) által készített feljegyzés szerint egy 10%-os általános vám 10 év alatt 1900 milliárd dollárt eredményezne a szövetségi büdzsében. Ez azonban még mindig nem lenne elegendő a Trump első ciklusa alatt elfogadott és idén lejáró adócsökkentések meghosszabbításának teljes finanszírozására, amely elemzők szerint 10 év alatt 4000 milliárd dollárba kerülne.
A vámok bevételként való elszámolása azt igényelné, hogy a Kongresszus törvényként szavazzon róluk. Jodey Arrington, a képviselőház költségvetési bizottságának elnöke szerint "ez egy legitim tétel, amelyet figyelembe lehetne venni", de hozzátette, hogy jelenleg nincs végleges terv.
Szakértők figyelmeztetnek, hogy a vámokra való támaszkodás a költségvetés egyensúlyának megteremtése érdekében hosszú távon problémás lehet. Erica York, az Adóalapítvány alelnöke szerint "a vámok a bevételek növelésének rendkívül hatástalan módját jelentik", és aránytalanul nagy terhet rónak az alacsonyabb jövedelmű háztartásokra.
Martin Muehleisen, az Atlantic Council vezető munkatársa rámutatott, hogy ha a vámok hatékonyak lennének a belföldi fogyasztás amerikai termékek felé terelésében, akkor idővel csökkentenék a bevételeket. Ha viszont elsősorban a bevételek növelésére irányulnak, akkor inflációt okozhatnak és csökkenthetik a gazdasági növekedést.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Chip Somodevilla