Hogyan kerülhetnék el a nyugdíjasok az elszegényedési csúszdát?
Gazdaság

Hogyan kerülhetnék el a nyugdíjasok az elszegényedési csúszdát?

A magyar nyugdíjasok 2015 után egy szegénységi csúszdára kerültek, és nagyon úgy tűnik, hogy egyelőre nem lesz fordulat. Mit csinálnak másképp a környező országok, és miképp lehetne javítani a hazai nyugdíjasok helyzetén?
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Hogyan járnak el mások?

Minden EU-tagállam szakadatlanul keresi a leghatékonyabb választ a nyugdíjak karbantartására. A kormányzatok előtt három alapvető választási lehetőség áll, ha a nyugdíjemelés mértékét szabályozó körülményeket kívánják meghatározni:

  • csak az inflációtól függ az emelés (a fogyasztói árindextől, ezen belül az általános vagy a nyugdíjas árindextől), ez a jellemző megoldás Franciaországtól Ausztrián át Belgiumig,
  • csak a bérindextől függ az emelés (ezen belül a bruttó vagy a nettó kereset nominális vagy reálérték változása), mint például Németországban, vagy
  • e kettő valamilyen arányú keverékétől függ az emelés (vegyes index), mint például Finnországban (80% árindex, 20% bérindex), Norvégiában (50-50%), Szlovéniában (40-60%).

Néhány további tagállamban a vegyítés 100 százalékban figyelembe veszi az inflációt és ezen felül x százalékban a reálbérnövekedést is, ha van. Így a nyugdíjemelés mértékét az érintett államok a következő tényezők alapján határozzák meg:

  • Csehország, Szlovákia, Lettország: a teljes infláció plusz 50% (Csehországban 2025-től 33 százalék) reálkereset-növekedés,
  • Lengyelország: teljes infláció és 20% reálkereset-növekedés.

Az egyes államok eltérően választják meg azt, hogy milyen referenciaidőszakban mért inflációhoz igazítsák a nyugdíjemelés mértékét: 3 hónaptól (Finnország) 7 évig (Litvánia) terjed a választott időszakok hossza. A leggyakoribb referencia időszak a 12 hónap, de van példa 4 hónapra (Belgium) és 6 hónapra (Szlovákia, Luxemburg) is.

Minden államnak meg kell választania azt is, hogy a referencia időszakban mért tényadatokra alapozott utólagos emeléssel vagy a referencia időszakra előrejelzett adatok alapján előzetes emeléssel (és utólagos korrekcióval) hajtja-e végre a nyugdíjemelést. Magyarország mellett előrejelzések alapján hajtja végre a nyugdíjemelést Svédország, Olaszország, Hollandia, a többi tagállamban utólagos nyugdíjemelésre kerül sor a ténylegesen mért adatok alapján. Olaszországban a januári emelés után szükségessé váló korrekciót a következő januári emelkedés mértékében érvényesítik, Hollandiában januárban az emelés 50%-át, júliusban a másik 50%-át hajtják végre, amelyet a holland országos béralkutól függő mértékben korrigálnak. A svéd rendszerben a 65 éves kor előtt igénybe vett nyugdíjakat a nyugdíjas 65 éves korának eléréséig csak az inflációnak (árindexnek) megfelelő mértékben indexálják, a 65 éves kor után igénybe vett nyugdíjakat, illetve a korábban igénybe vett nyugdíjakat a nyugdíjas 65. életévének betöltése után a bérnövekedéssel indexálják,  de a bérindexből levonják a nyugdíj megállapítása során alkalmazott előzetes kamatlábmértékét.

Az emelés gyakorisága is eltér az egyes államokban, vagy rögzített a gyakoriság, vagy akkor kerül sor az emelésre, ha valamilyen küszöbértéket átlép az infláció. A fix gyakoriságot választó államok eltérő sűrűséggel emelik a nyugdíjakat, a jellemző évi egyszeri emelés helyett

  • a pandémiás veszélyhelyzeti időszakban havonta emelkedett a nyugdíj Olaszországban,
  • évente kétszer emel(het) Magyarország mellett Hollandia, Törökország és Ausztrália,
  • viszont csak kétévente emelkednek a nyugdíjak Svájcban, háromévente Lengyelországban.
  • Rögzített küszöb szerint emel Belgium (ha az infláció átlépi a 2%-ot) és Luxemburg (2,5% a küszöb értéke).

Az OECD legutóbbi elemzései szerint nem az általános vagy a nyugdíjas fogyasztói árindex, hanem az egyes jövedelmi decilisek (tizedek) szerint mért fogyasztói kosarak mutatnak jelentős eltéréseket, ezért érdemes megvizsgálni a nyugdíjemelés mértékének a jövedelmi rétegzettség alapján mérhető fogyasztói kosarakhoz történő igazítását.

Mindez érzékelteti, hogy lényegében az EU (és az OECD) összes tagállama folyamatosan keresi a saját demográfiai és gazdasági helyzetüknek leginkább megfelelő optimális nyugdíjemelési stratégiát - a jelek szerint Magyarországot kivéve...

Kézenfekvő megoldás

A nyugdíjemelésnek nem csak a relatív lecsúszást kell lassítania (ezt megteszi a 13. havi nyugdíj viszavezetése is, amíg összeszedhető a költségvetésben az ehhez szükséges félezer milliárd forintos fedezet), hanem a korábban megállapított - és emiatt fokozottan zsugorodó értékű - nyugdíjjal rendelkezőkkel szembeni méltánytalanságot is orvosolnia szükséges.

Ezért a nyugdíjemelés rendszerébe a béreket és az inflációt előre meghatározott százalékos mértékben követő vegyes indexálás mellett mielőbb célszerű (lenne) beépíteni a korábbi évek elszegényedési csúszdáján egyre mélyebbre süllyedt nyugdíjak kompenzációs növelését biztosító, azaz a valorizációs szorzók mindenkori értékéhez igazodó korrekciós indexálást is.

Ha ez nem történik meg, akkor a 13. havi nyugdíj csillapító hatása ellenére elkerülhetetlenné válhat a nyugdíjak külön korrekciós célú emelése annak érdekében, hogy csökkenjen a nyugdíjak összegeiben a nyugdíjazás éve szerinti méltánytalan eltérés és a nyugdíjak között kialakult indokolatlan aránytalanság, amelynek semmi köze a nyugdíj alapjául szolgáló keresetek és a szolgálati idő hossza szerint kialakult, indokolt különbségekhez.

A nyugdíjemelés rendszerének így nemcsak a nemzetgazdasági nettó átlagkeresettől való folyamatos leszakadást kell kezelnie, hanem a nyugdíjas társadalom szétszakadását is.

A szétszakadást csak a nyugdíjemelés differenciált mértéke lassíthatja, például a sávos nyugdíjemelés módszere révén, amikor a kisebb nyugdíjas nagyobb arányú vagy nagyobb összegű nyugdíjemelésben részesül. A minden nyugdíjast a saját mindenkori februári nyugdíja összegével egyező összegben megillető 13. havi nyugdíj ezt a szétszakító hatást turbófokozatba kapcsolta, miután a 13. havi nyugdíjnak nincs felső küszöbértéke. Azokban az európai nyugdíjrendszerekben, amelyekben a 13. havi ellátáshoz hasonló plusz juttatás működik, a kifizethető összeget korlátozzák vagy mindenkire azonos összegben határozzák meg.

A nyugdíjemelés svájci típusú vegyes indexálásra épülő átalakítása tehát szükséges, de nem elegendő, mellette a nyugdíjmegállapítás éve szerinti valorizációs korrekciót és a nyugdíj összegétől függő sávos korrekciót is be kell(ene) építeni az emelés majdani új eljárásrendjébe.

Talán a 2026-os választások után erre is irányulhat némi kormányzati figyelem, mielőtt menthetetlenül elszegényedne a magyar nyugdíjas társadalom.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Piaci hiszti vagy hatékony fogadók?

Az tény, hogy gondban van a világ egyik legerősebb csapata, de az nem biztos, hogy a fogadók jól látják a helyzetet. A Manchester City teljesítményére... The post Piaci hiszti vagy hatékony foga

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
Magyarország ajánlatot tett Horvátországnak, beszállnánk az LNG-terminálba